Archidiecezja Łódzka
Zapatrzeni w Maryję – odpust w sanktuarium Matki Bożej w Skoszewach
21:26 | 16.08.2017 | Wyświetleń: 803
6. RP

Do uczenia się przemieniającej i uzdrawiającej miłości na wzór Matki Bożej i bycia darem dla innych zachęcał ks. Robert Arndt, dyrektor Domu Księży Emerytów Archidiecezji Łódzkiej podczas sumy odpustowej w sanktuarium w Skoszewach.

„Pragniemy zapatrzyć się w Matkę Bożą, Tę która tutaj w Skoszewach nam patronuje. Która nas do siebie zaprasza” – mówił. Na uroczystości w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Barbary przybyli uczestnicy pieszych pielgrzymek z Niesułkowa, Kalonki, Nowosolnej, Koluszek i Brzezin, a także wierni z kilkunastu łódzkich parafii, Ujazdu, Kurowic i Mileszek.

„Wśród wielu różnych i pięknych tytułów, które ma Matka Boża Wniebowzięta, jest także i taki trochę przez nas zapomniany Matka Bożej Miłości – Maryja, która prowadzi nas do swojego Syna, który jest miłością” – podkreślił ks. Arndt. Odwołując się do swojej pracy w hospicjum wskazał na różne formy okazywania miłości. Przypomniał, również że Maryja w każdym momencie naszego życia wstawia się za nami, podtrzymuje w naszych niepowodzeniach, ludzkich porażkach. „Miłość jest bezinteresownym darem, tego można się uczyć tylko od Maryi”. Choć może ona być trudnym doświadczeniem należy czerpać ze wzoru Maryi, która trzymała Jezusa w swych dłoniach, towarzyszyła Mu na drogach ewangelizacji, a także była z Nim pod krzyżem. „Popatrzmy kolejny raz na koronę Matki Bożej, która jest przed nami. Popatrzmy kolejny raz na koronę Pana Jezusa, którego Matka trzyma w swych dłoniach. Nad nimi zobaczymy znak krzyża – to jest znak miłości, bezinteresownej, aż do krzyża. Ta miłość która wymaga, która zobowiązuje” – dodał.

Liturgia zakończyła się poświęceniem ziół i kwiatów oraz uroczystym odśpiewaniem Te Deum. Uroczystości uświetnił występ parafialnej orkiestry dętej, która w tym roku obchodzi 100 lecie swojej działalności.

Historia pielgrzymek dziękczynno – błagalnych do skoszewskiego sanktuarium przed łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem sięga XV w. Po pożarze w 1934 r. ordynariusz łódzki bp Wincenty Tymieniecki ufundował nowy obraz – kopię spalonego. Obraz wykonany w Rzymie został poświęcony przez papieża Piusa XI. W 2002 r. parafia została podniesiona do rangi sanktuarium maryjnego.


źródło: Niedziela Łódzka