Archidiecezja Łódzka
Dziękczynienie za plony
10:19 | 21.08.2017 | Wyświetleń: 956
P1170498

Tegoroczne dożynki archidiecezjalno –gminne odbyły się w Widawie. Na gminę liczącą prawie 8 tys. mieszkańców składa się 48 miejscowości skupionych w 40 sołectwach. Widawa to dawne miasteczko założone przez Widawskich, posiadające prawa miejskie w latach 1388-1870. To tu znajduje się główne skupisko obiektów zabytkowych tego terenu,  w tym  m.in. zespół dawnego klasztoru Bernardynów, na który składają się: barokowy kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz klasztor fundacji Wężyków (właścicieli Widawy w XV – XVII stuleciu), wzniesiony w 1638 r. i przebudowany w XVIII stuleciu.. W tym roku Kościół Podwyższenia Krzyża obchodzi  600 lecie istnienia.

Organizatorami tegorocznych dożynek byli wójt gminy Michał Włodarczyk oraz  proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża, Jarosław Leśniak- archidiecezjalny duszpasterz rolników. Patronat honorowy sprawował minister rolnictwa i rozwoju wsi. Uroczystej Mszy św. przewodniczył administrator archidiecezji łódzkiej  bp Marek Marczak. Przybyli na nią parlamentarzyści, władze wojewódzkie i samorządowe, liczne organizacje, rolnicy z pięknymi wieńcami.

W homilii Ksiądz Biskup przypomniał historię święta plonów dożynkowych  od-XVI wieku. Po II wojnie światowej – dożynkowe święta miały wymiar ideologiczny. Od 1980 roku obchodzone jest święto dziękczynienia Bogu. Wspomniał  rolę chłopskich synów w dochowaniu wierności Polsce i ich rolę w budowaniu państwa polskiego. Podziękował też za wiarę ludzi mieszkających na wsiach.

Na zakończenie Mszy Św. poświęcono wieńce dożynkowe. Następnie piękny i kolorowy korowód dożynkowy przeszedł na miejsce dalszych uroczystości, na część obrzędową, podczas której nie było końca podziękowaniom i słowom uznania, skierowanym do rolników. Nie zabrakło również tradycyjnego dzielenia chleba pomiędzy zebranymi oraz występów lokalnych zespołów folklorystycznych