Archidiecezja Łódzka
AmaDeum! – kleryckie wakacje dla niepełnosprawnych
18:06 | 05.07.2017 | Wyświetleń: 1694

Już po raz trzydziesty pierwszy, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, organizują wakacyjny wyjazd dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo i umysłowo, aby spędzić czas na modlitwie, zabawie i rehabilitacji, a przez to dobrze wykorzystać przerwę wakacyjną.

W dwutygodniowym turnusie rehabilitacyjnym, który odbywa się w ośrodku Caritas Archidiecezji Łódzkiej, znajdującym się w Drzewocinach k. Pabianic, udział bierze 42 uczestników w różnym wieku. Obecni są uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Są to dzieci i młodzież z upośledzeniem ruchowym i umysłowym, których rodzice zgłosili do udziału w koloniach prowadzonych przez seminarzystów.

-„W czasie naszego wyjazdu, chcemy zrobić wszystko co możliwe, aby nasze dzieci jeszcze bardziej usprawnić.” – mówi Patrycja Kempa, fizykoterapeuta. „Biorą one udział w zajęciach wzmacniających lub rozciągających. Każde dziecko ma indywidualnie dobraną terapię, aby efekt był jak najlepszy. Dzieci bardzo chętnie biorą udział w tych zajęciach. Staramy się je zaciekawić, codziennie dokładając nowe ćwiczenia, aby nie tylko ćwiczyły, lecz przy tym dobrze się bawiły.” – podkreśla studentka uniwersytetu medycznego. Obok zajęć na sali do ćwiczeń, dzieci biorą udział w zajęciach z dogoterapii, hipoterapii. Możliwe jest spotkanie z logopedą, a także, jeśli jest taka potrzeba, z psychologiem, który jest obecny podczas całego wyjazdu.

Dla uczestników turnusu AmaDeum (tł. KochajBoga), organizatorzy przygotowali wiele ciekawych atrakcji, które przynoszą im dużo radości o czym sami mówią. –„Codziennie gramy tutaj w piłkę, byliśmy na wycieczce w ZOO, na basenach termalnych w Uniejowie, jeździliśmy konno oraz kolejką. Tu naprawdę jest super!” – chwali Hubert (11 lat). –„Na wyjazd zapisała mnie mama.” – mówi ośmioletnia Julka. „Najbardziej lubię zajęcia muzyczne w czasie których śpiewamy, plastyczne, a także gry i zabawy na dworze.” – dodaje.

Każde z dzieci, które uczestniczy w wakacyjnym wyjeździe, ma swojego „anioła stróża” w postaci wolontariusza, którymi są klerycy pierwszego (obowiązkowo) ale także trzeciego, czwartego i szóstego roku, oraz świeccy, którzy rokrocznie poświęcają swój czas, na wypoczynek z dziećmi niepełnosprawnymi.

Dla kleryków przygotowujących się do posługi kapłańskiej, która ma być służbą dla Boga i drugiego człowieka, spotkanie z osobą chorą i niepełnosprawną, jest nie tylko doświadczeniem, ale często też przekroczeniem siebie, swoich uprzedzeń, słabości i niemocy. –„Na początku tego wyjazdu, byłem trochę przerażony. Pierwsze trzy dni, były dla mnie bardzo trudne.” – dzieli się swoim doświadczeniem kl. Damian Lar (I rok). „Teraz widzę,  że jest dużo lepiej. Więcej czasu spędzam z moim podopiecznym, który zaczął mnie nawet trochę słuchać. Wiem, że dla niego jest to jakaś trudność, bo jest daleko od domu i trochę tęskni, ale jakoś próbujemy się dogadać i jest coraz lepiej.” – dodaje kleryk.

Wyjątkowymi gośćmi, którzy odwiedzili uczestników turnusu rehabilitacyjnego, byli policjanci z komisariatu w Pabianicach, którzy spotkali się z uczestnikami i zaprezentowali im swoje pojazdy. Każde z dzieci mogło usiąść na motocyklu i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie oraz przejechać się radiowozem na sygnale. To spotkanie sprawiło wiele radości nie tylko dzieciom. –„To spotkanie z dzieciakami, daje mi dużo satysfakcji z tego, że mogę tu być, pomóc i w jakiś sposób przyczynić się do tego, by dzieci były uśmiechnięte.” – mówi sierżant sztabowy Paweł Jarnot.

W tym roku nawiązując do spotkań lednickich, hasło wyjazdu brzmi –„idź i kochaj.” –„Chcieliśmy podczas naszego turnusu, w naszej posłudze, nawiązać do patrona tego roku duszpasterskiego, a wiec św. br. Alberta Chmielowskiego. To jego posługiwanie na rzecz najbardziej potrzebujących, chcemy tutaj kontynuować w naszej posłudze.” – tłumaczy kl. Wojciech Urbański (IV rok).

Ten dwutygodniowy wyjazd dla dzieci, nie byłby możliwy, gdyby nie ofiarność wiernych Archidiecezji Łódzkiej, do których udają się klerycy, aby podczas zbiórek w parafiach, prosić o wsparcie na rzecz tego kleryckiego dzieła.

Wakacyjny wyjazd dla dzieci niepełnosprawnych AmaDeum, to punkt kulminacyjny rocznego duszpasterstwa niepełnosprawnych, które prowadzone jest przy łódzkim seminarium. –„W ciągu całego roku dla naszych podopiecznych jak i dla wolontariuszy, organizujemy różnego rodzaju spotkania, dni skupienia, a w okresie Bożego Narodzenia – wigilię i Mikołaja. Chcemy, aby ten kontakt z seminarium i klerykami, był przez cały rok.”– podkreśla ks. Marcin Jarzenkowski, prefekt WSD.

Pomysł kolonii AmaDeum zrodził się wśród kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, a pierwszy wyjazd z niepełnosprawnymi odbył się w 1986 roku nad Zalew Sulejowski. Następnie kolonie odbywały się w ośrodku Caritas AŁ w Łasku-Kolumnie, a od kliku lat w Drzewocinach k. Pabianic.