Tysiąc wolontariuszy na Pikniku Szkolnych Kół Caritas w Łodzi

Blisko tysiąc wolontariuszy ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych należących do Szkolnych Kół Caritas, uczestniczyło w pikniku, w łódzkim Parku im. Piłsudskiego na Zdrowiu, zorganizowanym przez Archidiecezjalną Caritas. Na Piknik zaproszono najmłodszych wolontariuszy, którzy przez swoją pracę i bezinteresownie poświęcony czas, pomagają najbardziej potrzebującym.

Główną atrakcją plenerowego spotkania był bieg charytatywny na 100 metrów, w którym każdy mógł wziąć udział, a uzyskane z niego pieniądze, przeznaczone były na wcześniej wybrany cel. W tym roku, jak zapewnia ks. Andrzej Partyka, dyrektor łódzkiej Caritas –„pieniądze przeznaczone są na pomoc dla chorej Ani z Bełchatowa, dla której to rodzice starają się o środki na leczenie i rehabilitację.” – dodaje. „Tym biegiem, chcemy skupić uwagę dzieci i młodzieży na idei pomagania, by poprzez wysiłek fizyczny, przyjść z pomocą tym, którzy jej potrzebują.” – podkreśla.

Na terenie Archidiecezji Łódzkiej aktualnie działa 215 Szkolnych Kół Caritas, w których gromadzi się blisko pięć tysięcy uczniów. –„Jest to potężna gromada młodych ludzi, którzy chcą pomagać.” – mówi Danuta Sażyn z łódzkiego biura wolontariatu. Dla naszych wolontariuszy, którym dziś chcemy podziękować za całoroczną pracę, przygotowaliśmy wiele atrakcji: grę planszową w której pionkami są same dzieci, malowanie twarzy, nauka pierwszej pomocy, strzelanie z łuku, przeciąganie liny, nauka chodzenia na szczudłach.” – dodaje.

Każdy z uczestników Pikniku, odwiedzając kolejne stanowiska rozsiane po parku wokół muszli koncertowej zdobywał punkty, otrzymując kolorowy stempelek na ręce. Uprawnia on, do bezpłatnego otrzymania popcornu lub waty cukrowej. Dla wszystkich dzieci obecnych na pikniku zostały przygotowane hot-dogi oraz nagrody za uczestnictwo w biegu

-„Takie spotkanie jak to dzisiejsze, jest bardzo potrzebne.” – mówi Michał Olechowski. „Nie dość, że bawi się tutaj dużo dzieci, to jeszcze ktoś zyska na tym.  Przykładem może być właśnie ten bieg, poprzez który możemy pomóc. Podczas dzisiejszego spotkania jestem wolontariuszem, pomagam tutaj, bo lubię pomagać.” – dodaje uczeń XX L.O. w Łodzi.

Piknik nie mógłby się odbyć, gdyby nie pomoc wielu sponsorów, wśród których jak podkreśla Danuta Sażyn, już tradycyjnie obecna jest sieć sklepów "Biedronka, która przygotowała paczki dla każdego z uczestników pikniku, hipermarkety Selgros Cash&Carry, który przekazał 1000 hot-dogów, a także firma WC - serwis, MPO, Szkoły Cosinus oraz Urząd Miasta Łódź, który za symboliczną opłatą, udostępnił teren zielony, aby było gdzie zorganizować dzisiejsze spotkanie.

Podczas dzisiejszego Pikniku, młodzi wolontariusze mogli nie tylko się spotkać i wspólnie bawić, ale także ubogacić się swoimi doświadczeniami, jakie zdobyli podczas kończącego się już roku szkolnego.