Jubileusz 60-lecia kapłaństwa (1957-2017)

W Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła ksiądz arcybiskup Władysław Ziółek przewodniczył Eucharystii z okazji 60-tej rocznicy przyjęcia święceń kapłańskich prezbiterów wyświęconych w roku 1957. Byli to koledzy kursowi Księdza Arcybiskupa, którzy razem studiowali w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi.

Uroczystość miała miejsce w kościele Sióstr Bernardynek pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia w Łodzi. Na początku mszy świętej ksiądz arcybiskup Władysław Ziółek odczytał okolicznościowy list nadesłany przez Administratora Archidiecezji Łódzkiej księdza biskupa Marka Marczaka. W kazaniu nawiązał do liturgicznego Święta Apostołów Piotra i Pawła i przesłania wyznania wiary, po czym przeprowadził refleksję osnutą wokół posługi kapłańskiej w kontekście wydarzeń narodowych i kościelnych. Podążając w medytacji nad kapłaństwem, za Świętym Janem Pawłem II wskazał ze szczególną mocą, że wszyscy w tym jubileuszowym czasie „stoją razem wokół ołtarza na sprawowanie Eucharystii wchodząc do „sali na górze”, w której biją źródła naszego posługiwania w kapłaństwie Chrystusowym. Dotykając Chleba i Wina, które Duch Święty konsekruje na wypowiadane przez nas słowa, chcemy jak umiłowani uczniowie przyłożyć głowę do piersi Jezusa, aby usłyszeć Jego Serce bijące miłością, bijące wiernie, bijące z radością. Trwajmy w zachwycie nad Bożą tajemnicą zawartą w darze nam ofiarowanym, abyśmy upodabniając się coraz bardziej do Chrystusa, stawali się wiarygodnymi świadkami dla braci. W tym naszym wieczerniku jest obecna również Maryja, Matka Jezusa. Ona modli się i czuwa razem z nami. Nie mogłoby przecież być inaczej. (…) Chcemy zatem razem z Maryją zawsze czuwać w wieczerniku naszego kapłaństwa, aby być, jak Ona, otwartymi na natchnienia Bożego Ducha i odważnymi w ich realizacji w naszym życiu i posłudze.” Medytację Ksiądz Arcybiskup zakończył modlitwą dziękczynną za dar kapłaństwa słowami Świętego Jana Pawła II.

W 1957 roku zostało wyświęconych 28 kapłanów, spośród których 22 przeszło już do wieczności. Świętujący jubileusz 60-lecia kapłaństwa to: ks. Czesław Janeczek, ks. Józef Komperda, ks. Stanisław Socha, ks. Jan Szuba, ks. Karol Szumacher, ks. Stanisław Wojtyra i ks. arcybiskup Władysław Ziółek, który przyjął święcenia kapłańskie rok później w 1958 roku w Rzymie z rąk księdza arcybiskupa Józefa Gawliny.

Na zakończenie liturgii ks. Bartłomiej Rurarz wszystkim Jubilatom wyraził gratulacje i życzenia, po czym przy wspólnym śpiewie przedstawiciele dzieci przedszkolnych wszystkim obecnym kapłanom wręczyły kwiaty z małymi upominkami.

Po mszy świętej miała miejsce kapłańska agapa przy stole, na zaproszenie Arcybiskupa Władysława.