Archidiecezja Łódzka
Abp Ziółek: wasza rodzina parafialna narodziła się z Eucharystii i dla Eucharystii! – 30-lecie parafii Najświętszej Eucharystii w Lodzi
22:20 | 13.06.2017 | Wyświetleń: 1130
odpust najświętszej Eucharystii 2017IMG_8900

-„Serce waszej parafii uderzyło dokładnie w tym historycznym dla Łodzi, jak i łódzkiego Kościoła dniu., kiedy Ojciec Święty odwiedził nasze miasto. Dzisiaj można chyba powiedzieć, że wasza rodzina parafialna, narodziła się z Eucharystii i dla Eucharystii!” – mówił abp Władysław Ziółek.

Dokładnie 13 czerwca 1987 roku, w dniu, kiedy Ojciec święty Jan Paweł II odwiedził miasto Łódź, biskup Władysław Ziółek, ówczesny ordynariusz łódzki, powołał do istnienia parafię pw. Najświętszej Eucharystii, a proboszczem tej nowej wspólnoty parafialnej, mianował, nieżyjącego już, ks. Bogdana Papiernika. Nowa parafia, była drugą Retkińską parafią, obok parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego.

We wtorek 13 czerwca, tj. w dniu odpustu, a zarazem w 30. rocznicę powołania do istnienia parafii pw. Najświętszej Eucharystii w Łodzi, dziękczynne Te Deum wyśpiewała wspólnota parafialna podczas Mszy św. o godz. 18:00, której przewodniczył ksiądz arcybiskup senior Władysław Ziółek.

-„Drogi Ojcze, nikt tak jak Ty, nie zna historii tej łódzkiej parafii.” – mówił podczas powitania ks. kan. Andrzej Ścieszko. „Byłeś we wszystkich ważniejszych momentach jej budowania, a kiedy była potrzeba, wspierałeś naszą parafię także materialnie. Dzisiaj gorąco za to, Tobie dziękujemy!” – podkreślił proboszcz.

W swojej homilii ksiądz arcybiskup przybliżył historię zmagań o to, by parafia, która świętuje dziś swój jubileusz, mogła w ogóle powstać. –„Może nie wszyscy wiedzą, że zabiegaliśmy o parafię w tym miejscu, przez długi czas. Niestety, władze odpowiadały negatywnie. Na kilka tygodni przed wizytą Ojca Świętego, mówiłem o tym, że chciałbym powiedzieć Ojcu Świętemu z radością, że w tej naszej wielkiej Łodzi, gdzie są parafie liczące po kilkadziesiąt tysięcy wiernych, możemy także utworzyć nowe wspólnoty, które mogą służyć wiernym, zwłaszcza tej barci robotniczej, w tamtym czasie tak bardzo utrudzonej. Odpowiedź była negatywna. I o dziwo, 13 czerwca, kiedy wychodziłem z domu biskupiego, aby udać się na lotnisko, na powitanie Ojca Świętego, na progu zaszedł mi drogę jeden z urzędników naszego miasta i wręczył mi wówczas dwa dokumenty, zezwolenia na założenie parafii. Pierwszej tutaj, a drugiej na Radogoszczy. Mówiłem wcześniej naszym rozmówcą w urzędzie miasta, że jeśli nie uzyskam zgody, to z wysokości tego ołtarza na Lublinku, wskażę Ojcu Świętemu tę wielką dzielnicę bloków, gdzie znajduje się zaledwie mały kościół dawny wiejski, później rozbudowany. Co skłoniło nasze władze?  Ne wiem! Ale cieszyłem się, że mogłem Ojcu Świętemu, tu na Lublinku powiedzieć, o tym, co uzyskałem dla tej dzielnicy naszego miasta.” – podkreślił pasterz.

Przypomniał także postać ks. Papiernika, pierwszego proboszcza, który jak zaznaczył arcybiskup senior, w swoich działaniach duszpasterskich kładł nacisk na formację wiernych i zbudowanie wspólnoty parafialnej, a następnie zabrał się za wznoszenie murów świątyni. Wskazał też na olbrzymie zaangażowanie obecnego gospodarza parafii ks. kan. Andrzeja Ścieszko, który podobnie jak jego poprzednik, wywodzi się z ruchu oazowego i jest rozmiłowany w Chrystusowym Kościele.

Po homilii arcybiskup senior dokonał poświęcenia nowych stacji drogi krzyżowej, konfesjonałów, ławek, szat liturgicznych oraz dwóch figur przedstawiających patronów ŚDM: św. Faustyny Kowalskiej i św. Jana Pawła II, które ustawiono w świątyni.

Obecnie ma terenie osiedla Retkinia znajduje się pięć parafii: parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego, Najświętszej Eucharystii, Świętej Rodziny, Wniebowstąpienia Pańskiego oraz Chrystusa Króla