Bp Marczak: Jezus pyta każdego z was: czy kochasz mnie? - Święcenia Kapłańskie 2017

Jest ich siedmiu. Pięciu pochodzi z Łodzi, jeden z Pabianic i jeden z Zelowa. To nowo wyświęceni prezbiterzy Kościoła Łódzkiego.

W czwartek 25 maja, w katedrze łódzkiej bp Marek Marczak, Administrator Archidiecezji Łódzkiej,  wyświęcił na kapłanów siedmiu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Wraz z Administratorem Eucharystię sprawowało kilkudziesięciu kapłanów. Wśród nich byli ksiądz arcybiskup senior Władysław Ziółek, biskup senior Adam Lepa i biskup Ireneusz Pękalski oraz wychowawcy i profesorowie z WSD.

- „Zanim otrzymacie misję od samego Chrystusa, aby iść i głosić Jego Ewangelię, odpowiedzcie Mu na pytanie, które On kiedyś stawiał swojemu uczniowi, a dziś stawia także wam.” - mówił w czasie homilii bp Marek Marczak do diakonów mających otrzymać święcenia kapłańskie. Pyta was Jezus: czy kochasz Mnie? Odpowiedź jakiej udzielisz Mu dzisiaj, będzie cię obowiązywać do końca życia. Wyznanie, które Mu dzisiaj złożysz wobec Kościoła sprawi, że po włożeniu na ciebie rąk, po namaszczeniu i modlitwie, staniesz się Jego apostołem i zdecydujesz się być dla Niego i z Nim, na dobre i na złe!”- podkreślił.

Zwracając się do diakonów, Administrator Archidiecezji Łódzkiej, przytoczył fragment Ewangelii mówiący o powołania Szymona Piotra: -„Jezus zwrócił się do Piotra, jego pełnym imieniem. Miało to miejsce wtedy, kiedy go po raz pierwszy spotkał i powołał na swojego ucznia. Tak samo Jezus zapewne powołał każdego z was, po imieniu: Ty pójdź za mną!” – podkreślił. - „Jezus chce uzyskać odpowiedź Piotra, płynącą z najgłębszych podkładów jego osobowości. Tak też i wy, kochani diakoni, powinniście odpowiedzieć na Jego pytanie. Jezus pyta Piotra: Szymonie synu Jana, czy miłujesz mnie? Jaka jest wasza odpowiedź?” – pytał biskup.

- „Niezawodną miarą tego, czy Chrystusa rzeczywiście kochamy, czy tylko łudzimy siebie, twierdząc, że Go kochamy lub wcale nie kochamy, jest drugi człowiek. Gdybyśmy chcieli iść do Boga na skróty, pomijając ludzi czy wręcz idąc bez nich, na przełaj, nie dojdziemy do Boga. Stąd dialog Chrystusa z Piotrem. Dialog na temat miłości Piotra do Chrystusa, kończy się misją, posłaniem Piotra do ludzi.” – zaznaczył.

Zwracając się do kandydatów do kapłaństwa, biskup Marczak pytał: „Czy usłyszeliście dziś pytanie, które zadał wam Jezus: czy kochasz mnie? Czy miłujesz mnie? Czy odpowiedzieliście Mu z głębi waszego serca? Tak Panie, Ty wiesz, że Cię kocham! Tak Panie, Ty wszystko wiesz! Oto za chwilę Chrystus powie wam, idźcie i głoście moją Ewangelię. Idźcie i paście owce z mojej trzody. On jest Pasterzem owiec, do których posyła was dziś poprzez Kościół. Nie jesteście najemnikami. Nie jesteście wynajętymi do pracy urzędnikami. Jesteście tak jak On, pasterzami. Idźcie i kochajcie tych, do których On was posyła. Idźcie i paście na wzór Chrystusa, który życie oddaje za swoje owce!” – zakończył biskup.

Po modlitwie święceń, poprzedzonej odśpiewaniem litanii do Wszystkich Świętych, kiedy kandydaci do święceń leżeli przed ołtarzem krzyżem, po nałożeniu rąk na głowy neoprezbiterów, namaszczeniu dłoni Krzyżmem, wręczeniu pateny i kielicha mszalnego, a także przekazaniu znaku pokoju neoprezbiterzy dołączyli do ołtarza, przy którym wraz z biskupami sprawowali pierwszą w życiu Eucharystię.

Nowo wyświęconymi księżmi Archidiecezji Łódzkiej są: ks. Balcerzak Rafał par. M. B. Częstochowskiej w Zelowie, ks. Chodowski Maciej par. N.M.P. Królowej Polski w Łodzi, ks. Dobrowolski Rafał par. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi, ks. Glapiński Łukasz par. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach, ks. Markowicz Piotr par. Najświętszej Eucharystii w Łodzi, ks. Niedzielski Piotr par. Najświętszego Sakramentu w Łodzi, ks. Sujecki Dominik par. Najświętszego Sakramentu w Łodzi.

Po zakończonej Eucharystii, Administrator Archidiecezji Łódzkiej spotkał się z Neoprezbiterami w domu biskupim, gdzie złożył serdeczne życzenia nowo wyświęconym i wręczył im dekrety kierujące ich na zastępstwa wakacyjne oraz na pierwsze placówki wikariuszowskie.