Archidiecezja Łódzka
Abp Jędraszewski: „polegli w wiernej służbie Polsce, a my musimy o tym pamiętać i mówić!”
23:19 | 19.05.2017 | Wyświetleń: 2445
poświecenie pomnika smoleńskiego IMG_2449

„Dziś, skupieni teraz wokół ołtarza Chrystusa prosimy, abyśmy dźwigając krzyż naszej wierności, byli tak samo jak ci z Katynia, spod Monte Cassino, ze Smoleńska. Byśmy mieli odwagę i moc, dźwigać krzyż naszej miłości i naszej wierności wobec Polski, naszej Ojczyzny, naszej Matki!” – mówił arcybiskup Jędraszewski, podczas Mszy św. w łódzkiej katedrze.

Z inicjatywy księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, ówczesnego metropolity łódzkiego, dziś metropolity krakowskiego, przy aprobacie Rady Miejskiej w Łodzi, na placu katedralnym, wzniesiono pomnik upamiętniający Ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 roku. Jego uroczyste odsłonięcie i poświecenie, miało miejsce podczas liturgii sprawowanej w piątek, 19 maja br. o godzinie 18.00 w bazylice archikatedralnej łódzkiej.

W swojej homilii, metropolita krakowski odniósł się do relacji miłości Chrystusa do Kościoła i zauważył, że „każdy posłany jest, aby iść, i by przynieść owoc. A owoc nasz, ma trwać poprzez tę miłość, która odnosi się do drugiego człowieka, ale także do tych większych wspólnot, przekraczających kręgi rodzinne i przyjacielskie. Miłość do narodu, miłość do ojczyzny i ta miłość, jako owoc naszej wierności wobec Chrystusa ma trwać, trwać także poprzez pamięć. Mamy pamiętać o tym, co uczynił Chrystus i dlatego Jego słowa z wieczernika, gdy ustanowił Najświętszy Sakrament – to czyńcie na moją pamiątkę, są tak ważne! ”- podkreślił.

Wskazał na to, że „mamy pamiętać także o tych, którzy nas poprzedzili, których dzieła miłości zwłaszcza tej ofiarnej, polegającej na daniu swego życia dla kogoś, za kogoś, aby te dary nie umknęły naszej pamięci, ale stanowiły skarbiec tworzący naszą tożsamość!” –– zaznaczył metropolita.

Arcybiskup Jędraszewski przypomniał bitwę pod Monte Cassino, której 73. rocznicę zakończenia dziś obchodzimy oraz strasznej zbrodni, która miała miejsce w Katyniu, a na upamiętnienie której, wybrała się Polska delegacja do Smoleńska. –„Tak nadszedł 10 kwietnia 2010 roku, 70. rocznica Zbrodni Katyńskiej i wyprawa tych, którzy z urzędu, a jeszcze bardziej z potrzeby serca uważali, że muszą tam być, by dotknąć tamtej prawdziwej, nieludzkiej ziemi, i by powiedzieć stamtąd Polsce o tych, którzy polegli w jej służbie. Nikt nie zdawał sobie sprawy, że ci strażnicy Rzeczypospolitej Polskiej (…)którzy tam się udali, by wyrazić pamięć tak konieczną, naraz stali się kolejnym pokoleniem tych, o których my musimy dzisiaj z całą mocą, z całą pokorą i wzruszeniem mówić. Polegli w wiernej służbie Polsce, a my musimy o tym pamiętać i mówić!” –  tłumaczył.

Podziękował także wszystkim, którzy przyczynili się do powstania pomnika, który dziś został odsłonięty i poświęcony. – „Pragnę bardzo serdecznie podziękować Pani Prezydent Łodzi i Panu Przewodniczącemu Rady Miasta za zrozumienie i pomoc. Panu Wojewodzie za wspieranie urzeczywistnienia, tego materialnego wyrazu pamięci, którą jesteśmy winni ofiarom Katynia i ofiarom tragedii Smoleńskiej.” – dodał arcybiskup.

Po zakończeniu Eucharystii, na placu katedralnym im. Św. Jana Pawła II, dokonano odsłonięcia i poświecenia pomnika upamiętniającego ofiary Katastrofy Smoleńskiej. Złożono kwiaty, zapalono znicze i odczytano apel poległych.

W imieniu rodzin ofiar Katastrofy, słowa podziękowania skierował prezes Prawa i Sprawiedliwości – Jarosław Kaczyński. – „Dziękuję wszystkim, dzięki którym ten pomnik powstał, a w sposób szczególny księdzu arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu, który choć został wezwany do Krakowa, nie zrezygnował z tej inicjatywy.” Wyraził także uznanie dla członków Rady Miasta Łodzi, którzy jednogłośnie przyjęli uchwałę o wzniesieniu tego pomnika.

Decyzja w sprawie wzniesienia pomnika, została podjęta jednogłośnie przez radnych Rady Miejskiej 4 maja 2016 roku. W uzasadnieniu swojej uchwały, radni napisali: „Rada Miejska wraża stanowisko, że zarówno miejsce jak i forma, pozwoli godnie upamiętnić wszystkie ofiary tej tragedii narodowej, a wszystkim łodzianom będzie przypominać o ich zasługach i poświeceniu dla Ojczyzny.” (Uzasadnienie do Uchwały nr XXIX/738/16)

„Decyzja Rady Miejskiej w Łodzi sprawiła mi wielką radość i satysfakcję, ponieważ pokazała, że można we współczesnej Polsce, tak nieraz dramatycznie podzielonej być zjednoczonym wobec tak podstawowej wartości jaką jest polskie państwo. Wartość polskiej państwowości jest ostatnio mocno i często podkreślana w związku z 1050 rocznicą chrztu Polski. A teraz nabrało to szczególnego znaczenia kiedy Rada Miejska w Łodzi jednogłośnie przyjęła uchwałę, by można było wznieść przy katedrze łódzkiej pomnik poświęcony ofiarom tragedii smoleńskiej sprzed sześciu lat”- mówił ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski, który był obecny na sesji Rady Miejskiej w dniu 11 maja 2016 roku.

Zobacz także: Będzie pomnik ofiar Katastrofy Smoleńskiej przy łódzkiej katedrze 

Autorami pomnika są łódzcy artyści rzeźbiarze: Krystyna Fałdyga-Solska i Bogusław Solski. „To trzeci projekt tego pomnika, który dzięki Bogu udało się zrealizować” – mówi Bogusław Solski. To dla mnie wielki zaszczyt, że to ja wraz z moją żoną mogliśmy zaprojektować ten pomnik.” – dodaje.

Łódzki pomnik smoleński składa się z czterech głazów czerwonego marmuru, ustawionych pionowo. Na dwóch wyższych, wypisano imiona i nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej. Pomiędzy obeliskami ustawiono krzyż, a obok niego, prostokątny blok marmuru z ewangelicznym fragmentem: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie na wieki” (J.11,25-26). Pomnik usytuowano na placu katedralnym, pomiędzy katedrą, a wyższym seminarium duchownym. Warto nadmienić, że poświęcony dziś pomnik, tworzy całość z płaskorzeźbą Matki Bożej Katyńskiej, która została poświęcona przez metropolitę łódzkiego w kwietniu 2015 roku. Płaskorzeźba znajduje się na osi pomnika w linii prostej, prowadzącej do krzyża ustawionego pomiędzy obeliskami.

Zobacz także: Odsłonięcie i poświęcenie miejsca pamięci ofiar Katynia i Smoleńska