Archidiecezja Łódzka
Bp Marczak: egzamin z miłości, to najważniejszy egzamin w życiu! – pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę
16:55 | 18.04.2017 | Wyświetleń: 2419
zmniejszoneIMG_0752

W wielkanocny wtorek, maturzyści z Archidiecezji Łódzkiej modlili się przed obrazem Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze, o pomyślny przebieg i wynik egzaminu dojrzałości. W samo południe Mszy świętej w ich intencji, przewodniczył ks. bp Marek Marczak.

Jak mówi ks. Przemysław Góra, w tegorocznym spotkaniu, wzięło udział blisko trzy tysiące młodych ludzi, którzy przybyli do tronu Królowej Polski, aby zwierzyć Jej swoją przyszłość, niepokój i lęk związany z maturą. Wraz z młodzieżą do duchowej stolicy Polski, przyjechali nauczyciele, katecheci, dyrektorzy, a także kapłani.

Pielgrzymka rozpoczęła się spotkaniem w auli ojca Kordeckiego, gdzie uczniowie mieli okazję wysłuchać świadectw młodych z Duszpasterstwa Akademickiego „DA5” oraz kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Swoim doświadczeniem wiary podzielił się też lider zespołu Full Power Spilit – Mirosław Kirczuk. „Jesteśmy tutaj, by zadawać pytania i prowokować tych młodych ludzi do tego żeby szukali na nie odpowiedzi” -mówił. Wokalista tłumaczył młodym czym jest wolność, jakie są rodzaje miłości i co to znaczy brać odpowiedzialność za swoje życie.

-„Mam nadzieję, że poprzez udział w tej pielgrzymce, uda mi się lepiej zdać maturę, mimo że się do niej przygotowuję, to jednak dodatkowe wsparcie i pomoc z samej góry, nigdy nie zaszkodzi!” –  mówi Joanna Pachocka, uczennica liceum plastycznego w Łodzi.

O miłości do Pana Boga i drugiego człowieka, mówił administrator Archidiecezji Łódzkiej podczas Mszy św. o godz. 12.00 , sprawowanej w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

 „Jednym z najważniejszym egzaminów życiowych, choć dziś z pewnością wydaje się być to dla was egzamin dojrzałości, jest egzamin z miłości, miłości do Chrystusa i do drugiego człowieka. To najważniejsze egzaminy w naszym życiu!”- mówił w homilii ks. bp Marek Marczak.

Zwracając się do młodych uczestników liturgii ksiądz biskup pytał: „Czy przeżyliście już w swoim życiu zakochanie, miłość do Jezusa? Czy taką osobę jak On, spotkaliście już w swoim życiu? Czy coś ta miłość do Niego w waszym życiu zmieniła?”

-„Cała historia zbawienia, to historia miłości Boga do człowieka i człowieka do Boga. Miłość Boga, jest niezachwiana i niezmienna, a gdy z naszej strony pojawiają się niewierności, to nie tyle ona nie słabnie, ile jeszcze bardziej staje się widoczna, staje się miłością miłosierną. Z naszej strony miłość jest o wiele bardziej złożona i trudna, bo przeżywamy w stosunku do Jezusa chwile gorliwej miłości, zafascynowania i bliskości. Chwile oddalenia i nawet porzucenia, zdrady lub wątpliwości. Chwile zadawanych pytań, a nawet niewiary.” – podkreślił celebrans.

Administrator Archidiecezji Łódzkiej odwołując się do uczuć towarzyszących tegorocznym maturzystom, powiedział: „być może wielu z was tutaj zgromadzonych, powtarza przed obliczem Matki Bożej słowa: abym zdał, abym dobrze zdał maturę. Abym zdał tak dobrze, by dostać się na studia, które chcę rozpocząć albo, chcę tak dobrze zdać maturę, by ten okres życia mieć już za sobą.” – mówił.

Biskup Marczak porównał wymagania miłości do wymagań, jakie stawia przed maturzystami przygotowanie do matury. -„Dziś patrzymy razem w oblicze Matki Bożej wiedząc, że Jej miłość do Jezusa Chrystusa, którego obok Niej widzimy, była miłością bardzo trudną, dlatego, że miłość jest wymagająca i ma do pokonania pewne przeszkody. Tak jak egzamin maturalny, wymaga od was przygotowania, poświecenia czasu wolnego i rezygnacji ze spotkań koleżeńskich, czy wyjścia na dyskotekę. Tak miłość do Pana Jezusa, miłość do drugiego człowieka, będzie wymagała poświecenia rezygnacji z siebie.” – dodał.

Na zakończenie homilii, ksiądz biskup życzył maturzystom, aby zdali egzamin maturalny na „na tyle punktów, na tyle procent, aby pozwolił wam pójść dalej tam, gdzie chcecie pójść. Ale także chciałbym wam życzyć w tym czasie, w przyszłości i w całym waszym życiu, abyście pamiętali o tym, że najważniejsza jest miłość i jest to najważniejszy egzamin w waszym życiu!” – podkreślił.

Przed błogosławieństwem kończącym Eucharystię, młodzi wspólnie ze swoim Pasterzem, odmówili modlitwę zawierzenia przed słynącym z cudów jasnogórskim obrazem.