Aleksandrowskie Bierzmowanie Apostołki Miłosierdzia

W tym roku mija 95. rocznica przystąpienia do Sakramentu Bierzmowania Heleny Kowalskiej, znanej w całym świecie Apostołki Bożego Miłosierdzia.

O tym wydarzeniu, które miało miejsce w lutym 1922 roku, w kościele parafialnym pw. Św. Archanioła Rafała w Aleksandrowie Łódzkim, dowiadujemy się od ks. Gabriela Kołodzieja, proboszcza Aleksandrowskiej parafii.

-„W naszym kościele parafialnym, przed ołtarzem głównym poświęconym św. Archaniołowi Rafałowi, w lutym 1922 roku, Helena Kowalska przyjęła sakrament bierzmowania. – mówi ks. Kołodziej. Wiemy o tym ze złożonego w Archiwum Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia odpisu protokołu z „egzaminu przed obłóczynami Heleny Kowalskiej”. Dokument ten został sporządzony 21 kwietnia 1926 r. przez ks. dr. Stanisława Rosponda, a podpisany przez Helenę Kowalską. W dokumencie tym podana jest informacja, że Helena Kowalska – św. Siostra Faustyna – przyjęła sakrament bierzmowania w „Aleksandrowie Łódzkim w lutym 1922 roku”. Potwierdzenie tego faktu, otrzymaliśmy z domu generalnego Sióstr Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie, do którego wstąpiła Helena Kowalska, późniejsza s. Faustyna. O tym fakcie, jest także wzmianka we wcześniejszych tłumaczeniach Dzienniczka na języki obce. Za powyższy dokument jesteśmy bardzo wdzięczni przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – m. M. Petra Kowalczyk.

IMG_1744

Jak możemy przeczytać w dokumentach przygotowywanych do beatyfikacji, a później do kanonizacji, w zeznaniach jej brata, po przyjęciu przez Helenkę sakramentu bierzmowania, jeszcze bardziej oddała się Panu Jezusowi, i z jeszcze większym pragnieniem chciała pójść za Nim w życiu zakonnym.

Jest to dla nas ogromna łaska, że w tym skromnym kościele, w tym niewielkim mieście, położonym pomiędzy Świnicami Warckimi, a Łodzią, Helena Kowalska przystąpiła do sakramentu bierzmowania, który tak bardzo wzmocnił jej wiarę i umocnił w powołaniu.

Niestety, ani w archiwum Archidiecezji Łódzkiej, ani w archiwum parafialnym, nie ma dokumentów potwierdzających to wydarzenie, niemniej jednak, ku naszej radości i dzięki Bożej Opatrzności, przed wakacjami 2016 roku, jak przekazywała mi s. Elżbieta Siepak, rzecznik prasowy zgromadzenia ss. Matki Bożej Miłosierdzia, przeżywając Jubileusz Bożego Miłosierdzia, były przeglądane jeszcze raz dokumenty związane z s. Faustyną. Wówczas natrafiono na mały pojemnik z dokumentami, na które dotychczas nie natrafiono. Właśnie w tym pojemniku, w stercie różnych rękopisów, natrafiono na zeznanie siostry Faustyny, napisane przed obłóczynami w 1926 roku. Gdzie napisała, że w Aleksandrowie Łódzkim, w lutym 1922 roku przystąpiła do sakramentu bierzmowania, który otrzymała z rąk pierwszego ordynariusza diecezji łódzkiej, ks. bpa Wincentego Tymienieckiego. Niestety, nie wiemy jakie imię wówczas otrzymała, ale mamy nadzieję, że odnajdą się takie dokumenty, które pomogą nam to ustalić.” – dodaje proboszcz.

IMG_0777

Obecność św. Faustyny w Aleksandrowskiej parafii, jest wciąż żywa. To jej dedykowany jest jeden z bocznych ołtarzy, który znajduje się w parafialnej świątyni, ale także jej relikwie przypominają dzisiejszym mieszkańcom tego podłódzkiego miasteczka, o tak wyjątkowej postaci, która swoje życie, związała z Aleksandrowem Łódzki.   –„Żyjąc obecnością Heleny Kowalskiej - św. Faustyny w naszym mieście, w tej świątyni, staramy się tak, jak prosił sam Pan Jezus, by żyć wyobraźnią miłosierdzia.” – tłumaczy ks. Kołodziej. Staramy się to polecenie realizować w naszej codzienności. Jeśli chodzi o kult Bożego Miłosierdzia i św. Faustyny, to od pięciu lat codziennie spora grupa osób, o godz. 15:00, w godzinie Miłosierdzia, tu w świątyni, rozważa Mękę Pańską i odmawia Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a owocem dopiero co zakończonego Jubileuszu Miłosierdzia, jest sprawowana co piątek o godz. 15:00 Msza św. w intencjach osób przybywających do świątyni. W każdą niedzielę przed sumą o godz. 12:00, czytany jest fragment z dzienniczka św. Faustyny oraz przed Mszą św. o godz. 13.15 wraz z dziećmi przygotowującymi się do Pierwszej Komunii Świętej odmawiana jest Koronka do Bożego Miłosierdzia.” – dodaje.

Helena Kowalska, św. siostra Faustyna przebywała w Aleksandrowie Łódzkim na służbie u państwa Leokadii i Kazimierza Bryszewskich, w latach 1921 – 1922.