Bp Marczak: tam gdzie zaczyna się sport, tam jest obecne chrześcijaństwo

Ponad 600 ministrantów i lektorów, z 63 parafii Archidiecezji Łódzkiej, wzięło udział w IX Mistrzostwach Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Łódzkiej w piłce nożnej halowej, które odbyły się w sobotę 4 marca, w Pabianicach.

Mistrzostwa miały wyłonić najlepsze trzy drużyny piłkarskie, które będą reprezentować Archidiecezję Łódzką na ogólnopolskim turnieju, który odbędzie się dniach 1-2 maja br., w Częstochowie.

Turniej rozpoczęła wspólna modlitwa w sanktuarium św. Maksymiliana M. Kolbego w Pabianicach, której przewodniczył ks. bp Marek Marczak. Zwracając się do ministrantów i lektorów, przypomniał, że każdy z nich stojąc przy ołtarzu, ma być w kościele i po za nim, także na boisku, przyjacielem Jezusa. –„Ministranci, który przyjechali tutaj, to z pewnością przyjaciele Jezusa, którzy chcą spotkać się z innymi, aby w swoim spotkaniu nie tylko rywalizować, wygrywać, choć ktoś musi też przegrać, ale aby między sobą budować przyjaźń i aby ta przyjaźń prowadziła ich do Pana Jezusa. Rozgrywki sportowe i gra w piłkę nożną, to bardzo dobry sposób, aby tę przyjaźń do Pana Jezusa i innych rozwijać.” – podkreślił administrator Archidiecezji Łódzkiej.

Po zakończeniu części oficjalnej - wspólnej, grupy ministrantów udały się do szkół, w których odbywały się rozgrywki. –„ Rozgrywki odbywają się w 3 grupach wiekowych: szkoła podstawowa  - drużyna składała się z 6 osób (w tym bramkarz), gimnazjum - 5 osób (w tym bramkarz) i szkoła ponadgimnazjalna - 5 osób (w tym bramkarz).” – mówi ks. Marcin Pawłuszewicz, organizator mistrzostw.

W czasie zawodów odbył się także mecz pokazowy dwóch drużyn – policjantów z księżmi. Wygrali strażnicy prawa, którzy pokonali duchownych 6:2. Zwycięska drużyna otrzymała puchar przechodni, który ufundował ks. bp Marek Marczak.

Wielu ministrantów przyjechało do Pabianic, aby rywalizować ze sobą na boisku, ale także spotkać się, porozmawiać i zawiązać nowe znajomości. - Uważam, że w dzisiejszych czasach bardzo ważny jest rozwój fizyczny, a taki turniej jak dzisiejszy, jest świetnym pomysłem na integrację i współzawodnictwo ministrantów, którzy rozwijają się duchowo służąc przy ołtarzu, a fizycznie, grając w piłkę na boisku. – mówi  Mateusz Krawczyk, uczestnik mistrzostw. Na takim turnieju jak ten, jestem po raz drugi i sądzę, że podobnie jak ostatnio, będę się świetnie bawił, a może z drużyną nawet wygram.” – dodaje lektor z parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Moszczenicy.

To już dziewiąte mistrzostwa ministrantów, ale pierwsze, które odbywają się w Pabianicach. Dotychczas miały one miejsce w Łasku. Tegorocznymi organizatorami rozgrywek był : ks. Gabriel Kołodziej – proboszcz parafii p.w. Świętych Archaniołów Rafała i Michała, ks. Paweł Bogusz – prefekt WSD i ks. Marcin Pawłuszewicz - wikariusz parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Pabianicach.