Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1000
30 tys. skarbonek wielkopostnych Łódzkiej Caritas
Udostępnij

30 tysięcy tekturowych skarbonek Jałmużny Wielkopostnej przygotowała Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Przez cały okres Wielkiego Postu wierni wrzucać będą do nich datki na rzecz potrzebujących. W tym roku wszystkie zebrane pieniądze będą przeznaczone na pomoc w leczeniu dzieci i osób starszych. Jałmużna Wielkopostna organizowana jest w naszej diecezji po raz 11. A u progu Wielkiego Postu, w Środę Popielcową, 1 marca 2017 roku, we wszystkich kościołach archidiecezji łódzkiej przeprowadzona zostanie zbiórka do puszek na charytatywną działalność Caritas.

Jałmużna Wielkopostna ma charakter wychowawczy: uczy miłości bliźniego, która kosztuje – najczęściej chodzi o dar materialny, ale też o czas poświęcony bliźniemu, okazane wsparcie duchowe i kochającą obecność. Poprzez małą ofiarę możemy pomóc tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.

Skarbonki są dostępne w łódzkich parafiach od Środy Popielcowej. Do rąk wiernych trafią bezpośrednio z kościołów (w części są wykładane przy wyjściach, w części można je odbierać w zakrystii lub lokalu parafialnego zespołu Caritas) lub w szkołach podczas lekcji religii (szczególnie tam, gdzie działają szkolne koła Caritas). Zachęcamy wiernych, żeby w ramach jałmużny wielkopostnej rezygnowali z konkretnych przyjemności i przeznaczyli zaoszczędzone w ten sposób pieniądze na rzecz potrzebujących pomocy - wrzucając do skarbonek.

Po 40 dniach Wielkiego Postu skarbonki wrócą do kościołów parafialnych. W niektórych parafiach finał akcji ma bardzo uroczysty charakter: dzieci i młodzież przynoszą skarbonki jako dar ołtarza podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. W innych, wierni zostawiają skarbonki w kościele przy okazji święcenia pokarmów wielkanocnych, albo w niedzielę Miłosierdzia Bożego.

Zebrane w czasie akcji ofiary w całości trafią do Parafialnego Zespołu Caritas lub innej grupy charytatywnej działającej na terenie parafii, które bardzo dobrze znają lokalne potrzeby i docierają do najuboższych rodzin, które potrzebują pomocy finansowej w leczeniu dzieci czy seniorów.

Udostępnij