Archidiecezja Łódzka
Skupienie formacyjne dla organistów archidiecezji łódzkiej
07:51 | 25.02.2017 | Wyświetleń: 612
Chorał - 4

Skupienie formacyjne dla organistów archidiecezji łódzkiej

9 marca 2017 r. (czwartek)

Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej w Polsce podkreślając, że w ramach «ars celebrandi» znaczące miejsce zajmuje śpiew liturgiczny, zachęca, aby uwzględnić w większym stopniu chorał gregoriański jako własny śpiew liturgii rzymskiej [p. 8]. Chorał gregoriański powinien mieć szczególne miejsce w uroczyście sprawowanych liturgiach w Kościele w Polsce, dlatego godne pochwały jest każde działanie służące rozpowszechnianiu tej muzycznej tradycji, w tym organizowanie kursów i studiów [p. 63]. Trzeba więc systematycznie nauczać tradycyjnych i nowych śpiewów liturgicznych, w tym także prostych form chorału gregoriańskiego [p. 58].

Zgodnie z wyrażonymi w Instrukcji wskazówkami, a także wychodząc naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu tematyką chorałową w naszej archidiecezji, zapraszam na wielkopostne skupienie dla organistów archidiecezji łódzkiej.

Skupienie poprowadzą: dr Bogna Bohdanowicz i ks. Grzegorz Kopytowski.

Skupienie odbędzie się w dwóch grupach:

godz. 10.00 – 13.30

dla organistów z dekanatów: bełchatowskiego, brzezińskiego, koluszkowskiego, łaskiego, piotrkowskiego, poddębickiego, szczercowskiego, tomaszowskiego, widawskiego, wolborskiego i zelowskiego.

godz. 17.00 – 20.30

dla organistów z dekanatów: łódzkich, aleksandrowskiego, konstantynowskiego, ozorkowskiego, pabianickiego, strykowskiego, tuszyńskiego i zgierskiego.

 

Zgłoszenia do 7 marca br. na adres: smk@archidiecezja.lodz.pl z podaniem grupy (przedpołudniowa/popołudniowa).

ks.Grzegorz Kopytowski
Komisja ds. Muzyki Kościelnej