Łódzkie Wielkopostne Kościoły Stacyjne 2017

Już po raz piąty w Łodzi, odbędzie się pielgrzymowanie szlakiem Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych. Prekursorem tego rodzaju praktyki wielkopostnej w Polsce i w Łodzi, był ówczesny metropolita łódzki, ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski. Wyznaczył on 34 świątynie w Łodzi, w których codziennie odbywa się liturgia Eucharystii pod przewodnictwem biskupa, odmawia się koronkę do Bożego Miłosierdzia i podejmuje praktyki pokutne.

-"Decyzją Stolicy Apostolskiej, za pielgrzymowanie do kolejnych kościołów stacyjnych, po wypełnieniu zwyczajnych warunków, można uzyskać codziennie łaskę odpustu zupełnego. Ofiary zbierane jako jałmużna wielkopostna, będą przeznaczone na wsparcie dla najbiedniejszych rodzin danej parafii." - czytamy w komunikacie bpa Marka Marczaka, administratora Archidiecezji Łódzkiej.

Do Kościołów Stacyjnych w Łodzi pielgrzymuje wielu ludzi, którzy w ten sposób chcą lepiej przeżyć okres pasyjny. Jednym z pielgrzymów jest prof. dr hab. Jadwiga Moll – kardiolog dziecięcy, pracujący w ICZMP w Łodzi.  -"W tej chwili, gdy zbliża się czas Wielkiego Postu, czas zadumy, refleksji, modlitwy i przygotowania, właśnie nam, tym ludziom, którzy są tak bardzo zajęci, zalatani, i którym wydaje się, że nie mają czasu na nic, jest to bardzo potrzebne, aby sięgnąć do korzeni.- mówi prof. Moll. Bo to w zasadzie, to są nasze korzenie, korzenie chrześcijaństwa, połączone z męczeństwem pierwszych chrześcijan. Nasz pielgrzymowanie z biskupem diecezjalnym od kościoła do kościoła, refleksja, modlitwa i jałmużna, która przy tym też może być, dają ogromną siłę. Dają przygotowanie do tego, co jest dla nas najważniejsze, czyli do Zmartwychwstania Pańskiego. Ale pozwala nam to też, na zastanowienie się nad sobą i na pokutę.” – dodaje.

Tuz przed rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, na półkach księgarskich ukazała się książka zatytułowana: Łódzkie Kościoły Stacyjne. – „Książka, to pomysł abpa Marka Jędraszewskiego. – mówi Anna Skopińska, autorka książki. W publikacji znajdziemy rozdziały dotyczące 34 stacji, świątyń miasta Łodzi, ale też trochę informacji o rzymskich kościołach - odpowiednikach tych łódzkich, a także rozważania dotyczące Ewangelii na każdy dzień pielgrzymowania.”- podkreśla. Książkę można nabyć w każdej parafii jak i w Księgarni Archidiecezjalnej w Łodzi.

Tegoroczny szlak  Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych
prezentuje się następująco:

1. 03. – Środa Popielcowa – Matki Boskiej Zwycięskiej
  2. 03. – czwartek po Popielcu – Chrystusa Króla
  3. 03. – piątek po Popielcu – Najświętszego Serca Jezusowego (Retkinia)
  4. 03. – sobota po Popielcu – Najświętszej Eucharystii

I tydzień Wielkiego Postu

1. 03. – poniedziałek – św. Franciszka
  2. 03. – wtorek – św. Józefa (Ruda)
  3. 03. – środa – Przemienienia Pańskiego
  4. 03. – czwartek – św. Wojciecha
  5. 03. – piątek – św. Maksymiliana Marii Kolbego