Bp Pękalski: mamy z miłością pochylać się nad człowiekiem chorym i przychodzić mu z samarytańską pomocą

O wyobraźni miłosierdzi, której potrzeba „ każdemu kto pochyla się nad chorym w domu, w szpitalu, gdziekolwiek on jest obecny.” – mówił bp Ireneusz Pękalski, podczas Mszy św. w intencji chorych i cierpiących, sprawowanej w łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki.

W liturgii uczestniczyli chorzy, którzy przystąpili do sakramentu Namaszczenia Chorych, ale także wolontariusze Caritas, gdyż 11 lutego każdego roku tj. liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, jest dniem ich posłania do codziennej posługi hospicyjnej.

W homilii biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej przypomniał zebranym postać św. Bernadeta Soubirou, której objawiała się Maryja, a której ulubioną modlitwą był różaniec. –„Tej modlitwy – mówił biskup Pękalski, zapewne Bernadetta nauczyła się od swoich rodziców. Wielu chorych, którzy nie potrafią i nie mogą się modlić inaczej, chwytają za różaniec. Kapłani w podeszłym wieku, którzy także z powodu słabości i innych osobistych powodów, nie mogą odmawiać brewiarza, bardzo często sięgają po różaniec. Prosta zwyczajna modlitwa o wielkiej głębi w której wspominamy radosne, bolesne i chwalebne momenty z życia Chrystusa.” -  zaznaczył.

Nawiązując do orędzia Ojca Świętego Franciszka na XXV światowy dzień chorego, celebrans odwołał się do świętych, którzy byli założycielami zakonów szpitalnych: św. Jan Boży i Kamil de Lellis oraz założycielki zgromadzenia żeńskiego opiekującego się bezdomnymi św. Teresy z Kalkuty. Przypomniał, że ich duchowi synowie i córki związani są z miastem Łódź. -„Jak to dobrze, że Łódź ma Ojców Bonifratrów, których założył Jan Boży. Że od pewnego czasu pracują w Centrum Zdrowia Matki Polki Ojcowie Kamilianie. Jak wspaniale że Łódź ma Siostry Misjonarki Miłości, założone przez Matkę Teresę z Kalkuty!"- mówił bp Pękalski.

Kończąc homilię zaapelował do zebranych „by z miłością pochylać się nad człowiekiem chorym i przyjść mu z samarytańską pomocą!”- zakończył biskup.

Po homilii zebranym został udzielony sakrament Namaszczenia Chorych, a przed błogosławieństwem 20 wolontariuszy łódzkiej Caritas, zostało uroczyście posłanych do posługi wśród chorych w domowym hospicjum prowadzonym przez Caritas. Po odmówieniu modlitwy, ksiądz biskup pobłogosławił każdego z wolontariuszy indywidualnie.

-„Do dzisiejszej uroczystości posłania, nasi wolontariusze przygotowywali się przez ostatni rok, podczas cotygodniowych spotkań w naszej siedzibie. – mówi Tomasz Kopytowski rzecznik prasowy łódzkiej Caritas. Obok przygotowania teoretycznego, brali udział w praktykach pielęgnacyjnych, które z pewnością pomogą im w ich posłudze.”- dodaje.