Archidiecezja Łódzka
Bp Lepa: Abyśmy jak najlepiej służyli Ojczyźnie, która jest naszą Matką!
12:56 | 12.02.2017 | Wyświetleń: 1476
zmniejsozneIMG_5445

-„Prośmy dziś Pana Boga, byśmy na wzór żołnierzy Armii Krajowej, naszych bohaterów, jak najlepiej służyli Ojczyźnie, która jest naszą Matką!” – mówił bp Adam Lepa w homilii, wygłoszonej podczas Mszy św. w kościele oo. Jezuitów w Łodzi, którą odprawił z racji 75. rocznicy powstania Armii Krajowej.

Kościół Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi, w którym posługują oo. Jezuici, to świątynia „w której przez szereg lat środowiska niepodległościowe mogły się gromadzić. – mówi podczas powitania o Kazimierz Kubacki, proboszcz parafii. To jest wyjątkowe miejsce, które było takim azylem na tle tego, co działo się w latach komunistycznych w Polsce i w Łodzi.” – dodaje.

Na liturgii upamiętniającej żołnierzy AK, którzy w służbie Ojczyźnie oddali swoje życie, zgromadzili się kombatanci, poczty sztandarowej z łódzkich szkół oraz młodzież należąca do łódzkiego oddziału związku strzeleckiego „Strzelec”.

– „Może zbyt mało mówimy z dumą o tej Polskiej Armii, której 75. rocznicę powstania dziś obchodzimy. – mówił bp Lepa. Zbyt mało mówimy o Armii, która była największą i najlepiej zorganizowaną Armią podziemną okupowanej Europy! Nie było lepszej i większej! – zaznaczył kaznodzieja.

Zwrócił uwagę, że działalność Polskiego podziemia i wielkie pragnienie wolności „to olbrzymi powód do dumy, że tylko Polacy, najbardziej, najgłębiej umiłowali wolność i zdobyli się na zbudowanie takiej Armii, której wielu mogło by nam pozazdrościć i zazdrościło! –zauważył biskup senior.

Pod koniec homilii wezwał zebranych, aby „dziękować za heroizm żołnierzy AK. Ten heroizm związany z polami bitewnymi, ale także ten, związany z prześladowani, bo wytrwali do końca. Dziękujemy za to, że byli dla naszego narodu znakiem właściwej postawy  wobec  rodziny, wobec społeczeństwa i wobec Polski. Dziękujemy za ich wytrwałość!” – podkreślał bp Lepa.

Na koniec liturgii odśpiewano pieśń, która jest modlitwą Armii Krajowej, a której słowa i muzykę ułożył Adam Kowalski. Modlitwa ta była pierwszą pieśnią żołnierską z II wojny światowej. Powstała w październiku 1939 roku. W obozie internowanych żołnierzy Polskich w Bals w Rumunii.