Archidiecezja Łódzka
Prawosławne Boże Narodzenie w łódzkiej Cerkwi
12:01 | 07.01.2017 | Wyświetleń: 1626
zmniejszoneIMG_9770

Po 40 dniach tzw. „Małego – Wielkiego Postu” przygotowującego do świąt Bożego Narodzenia, po rodzinnym spotkaniu przy wieczerzy wigilijnej, wierni Kościoła Prawosławnego obchodzą uroczystość Narodzenia Pańskiego.

Według kalendarza Juliańskiego, który jest kalendarzem liturgicznym Kościoła Wschodniego, święta te obchodzone są 13 dni później, niż w Kościele Zachodnim.

Podobnie jak w całym świecie prawosławnym, tak samo i w Łodzi, która należy do diecezji łódzko – poznańskiej Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, odbywają się uroczystości związane ze świętowaniem przyjścia na świat Zbawiciela.

-„Wczoraj wczesnym popołudniem uczestniczyliśmy w liturgii „Całonocnego czuwania”, podczas której odczytywane były proroctwa Starego Testamentu, opowiadające o przyjściu na świat Zbawiciela, który pochodzić będzie z domu i rodu Dawida.” – mówi ks. Jakub Dmitruk, wikariusz łódzkiej Cerkwi. „Wieczorem rodzinnie zasiedliśmy przy stole, by spożyć wigilijną wieczerzę, która tak samo jak w tradycji katolickiej, jest postna i składa się głównie z ryb i nabiału.” – dodaje.

Liturgia Św. Jana Złotoustego, sprawowana 7 stycznia wg. kalendarza gregoriańskiego, o godz. 10:00 w łódzkiej katedrze prawosławnej przy ul. Kilińskiego, rozpoczęła obchody świąteczne chrześcijan obrządku wschodniego.

-„Witam was wszystkich moi kochani, którzy przybyliście z różnych zakątków świata tutaj do Łodzi. – mówił podczas powitania ksiądz arcybiskup Szymon (Romańczuk), prawosławny arcybiskup diecezji łódzko – poznańskiej. „Witam was przybyłych z Rosji, Ukrainy, Grecji, Białorusi, ale także was, moi parafianie. Dziś świętujemy Narodziny Zbawiciela, który przyniósł pokój światu. Miejmy nadzieję, że na krótką chwilę, choćby w dzisiejszym dniu, tak daleko, a jednocześnie tak blisko, za naszą wschodnią granicą na Ukrainie i na całym świecie nastanie pokój.” –  podkreślił arcybiskup prawosławny.

Podobnie jak w Kościele Zachodnim, w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia, Prawosławni w swojej liturgii wspominają św. Szczepana – pierwszego męczennika.

–„Prawosławne świętowanie odbywa się w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych gromadzących się przy stole, składając sobie życzenia, śpiewając kolędy i obdarowując się upominkami, które tak samo jak w Kościele zachodnim, przynosi św. Mikołaj.” – dodaje ks. Jakub.