Archidiecezja Łódzka
Opłatek z ludźmi kultury i sztuki
21:06 | 09.01.2017 | Wyświetleń: 654
zmniejszoneIMG_0292

„Nasze spotkania świąteczno – noworoczne, tradycyjnie odbywają się zaraz po uroczystości Trzech Króli, kiedy trwamy jeszcze w atmosferze świątecznej. Tegoroczne nasze spotkanie, jest o tyle wyjątkowe, że obchodzimy 30 – lecie istnienia Teatru LOGOS.” – mówił ks. prał. Waldemar Sondka, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji łódzkiej.

Ksiądz biskup senior Adam Lepa, spotkał się w poniedziałek 9 stycznia, z twórcami kultury i sztuki, w Teatrze LOGOS przy kościele rektoralnym środowisk twórczych p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi.

Zwracając się do zebranych w sali teatralnej artystów, ludzi kultury i sztuki, ksiądz biskup mówił – „o znakach, które daje nam Pan Bóg, abyśmy mogli dość do Niego. Abyśmy innych do Pana Boga, poprzez naszą sztukę, doprowadzili! – podkreślił.

Cytując św. Jana Pawła II powiedział: „kultura jest tym wszystkim, przez co człowiek, jako człowiek, staje się bardziej człowiekiem, to była Jego dewiza. Życzę państwu – mówił dalej biskup Adam, abyście mieli jak najwięcej satysfakcji i wewnętrznej radości, że to co czynicie przyczynia się do budowania człowieka od wewnątrz, aby ten człowiek, bardziej był, nie bardziej miał! Tego z całego serca państwu życzę!” –  dodał biskup senior.

Następnie, zebrani składali sobie życzenia, łamiąc się opłatkiem, po zakończeniu, których miało miejsce wspólne kolędowanie i agapa.

Kościół Środowisk Twórczych, mieszczący się przy ulicy Skłodowskiej-Curie 22 w Łodzi został wybudowany przez mariawitów na początku XX wieku, przejęty przez księży Jezuitów w roku 1926, a następnie w roku 1993 przekazany Duszpasterstwu Środowisk Twórczych. Jest to budowla w stylu neogotyckim, pod wezwaniem „Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny”. Wystrój wnętrza, także neogotycki, pochodzi z czasów budowy kościoła.

Odkąd kościół przekazano Duszpasterstwu, stał się on stałą siedzibą najpierw Teatru Logos i Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, a następnie – od momentu erygowania przez księdza Arcybiskupa Metropolitę Łódzkiego Władysława Ziółka w dniu 5 listopada 2004 roku – siedzibą Europejskiego Centrum Kultury „Logos”. Na wyższych kondygnacjach kościoła znajduje się stale działająca Galeria ECK „Logos”, w której eksponowali już swoje prace nie tylko łódzcy i polscy plastycy. W budynku położonym z tyłu świątyni ma swoją scenę Teatr Logos.