Abp Szymon: „Niech Matka Boska, chroni naszego Władykę Marka i niech Kraków pokocha Cię tak ekscelencjo, jak my Ciebie kochamy!”

„Teraz, gdy obchodzimy tydzień powszechnej modlitwy o jedność chrześcijan, – mówił arcybiskup Marek Jędraszewski, podczas nabożeństwa w Cerkwi Prawosławnej, zdajemy sobie sprawę, że nie do końca nasze świadectwo jest dla świata wiarygodne, bo jesteśmy podzieleni, bo nie wszystko jest z nami tak, jak oto prosił Chrystus, w czasie ostatniej wieczerzy: aby oni stanowili jedno!”- podkreślił metropolita łódzki.

Kolejne modlitewne spotkanie, w trwającym od 14 stycznia br. tygodniu modlitw o jedność chrześcijan, odbyło się w katedralnej cerkwi św. Aleksandra Newskiego w Łodzi. Liturgii przewodniczył arcybiskup Szymon, prawosławny arcybiskup łódzko-poznański.

Podczas nabożeństwa homilię do zebranych wygłosił, odpowiadając na zaproszenie prawosławnego Władyki, arcybiskup rzymskokatolicki, Marek Jędraszewski. Odwołując się do uroczystości związanych z jego pożegnaniem, powiedział: -„Ten wieczór w katedrze prawosławnej jest moją ostatnią posługą pasterską jako metropolity Kościoła rzymskokatolickiego w Łodzi. Tak chciał tego Pan Bóg. Poczytuję to sobie za wielką łaskę i wielką radość, właśnie dlatego, że mogłem odpowiedzieć na serdeczne zaproszenie arcybiskupa Szymona, jest to także odpowiedzią na to co pisze św. Paweł w swoim liście: jako świeci i umiłowani, obleczcie się w serdecznie miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość cierpliwość.” – podkreślił.
Arcybiskup Marek wspominał też wspólne spotkania z księdzem arcybiskupem Szymonem oraz innymi duchownymi bratnich Kościołów Chrześcijańskich, podczas wspólnej modlitwy oraz spotkań prywatnych.

- „Dziś będąc u Ciebie, najdostojniejszy arcybiskupie Szymonie – mówił metropolita łódzki, czujemy się jedno, gdyż przemawia do nas święta liturgia, przemawiają do nas hymny pełne wzniosłości i czystości, a wśród nich i poprzez nie zawarta jest prawda o Bogu, który umiłował nas posyłając nam swego Syna zrodzonego z Niewiasty. Mamy mówić językiem Bożego słowa, a przy tym nie wolno nam uprawiać tego, co znamy z historii, tzn. przerzucania się cytatami z historii – mechanicznie, bezdusznie, by kogoś pognębić, skłonić do tego by poczuł się niżej. Nie tak ma wyglądać język chrześcijan, nawet wtedy, gdy trzeba skierować słowo upomnienia!” – zaznaczył arcybiskup Marek.

Po wspólny odmówieniu modlitwy Ojcze Nasz i odśpiewaniu kolęd, życzenia metropolicie łódzkiemu złożył ksiądz arcybiskup Szymon, który wspomniał zaangażowanie arcybiskupa łódzkiego we wspólne przyjazne relacje, które panowały w Łodzi. Wzajemne odwiedziny w przededniu świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy w domu biskupa prawosławnego, a następnie domu biskupa katolickiego. Spotkania wielkosobotnie podczas poświęcenia pokarmów w katedrze i Cerkwi. Wzajemna serdeczność, życzliwość i przyjaźń, która towarzyszyła wzajemnym relacjom. Na zakończenie, arcybiskup Szymon wręczył, „Władyce Markowi”, ikonę Matki Bożej mówiąc: „Niech Matka Boska, chroni naszego Władykę Marka i niech Kraków pokocha Cię tak ekscelencjo, jak my Ciebie kochamy!”- zakończył.

Kolejne nabożeństwa w tegorocznym tygodniu modlitwy o jedność chrześcijan w regionie łódzkim odbywać się będą według następującego porządku:

1. Niedziela, 22 stycznia godz. 18.00 – Kościół Ewangelicko – Reformowany w Łodzi, ul. Radwańska 37.
  2. Poniedziałek, 23 stycznia godz. 18.00 – Kościół Rzymskokatolicki p.w. Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu, ul. M. Skłodowskiej-Curie 5.
  3. Środa, 25 stycznia godz. 18.00 – Kościół Ewangelicko – Augsburski w Zgierzu, ul. Spacerowa 2.