Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 6713
Herb arcybiskupa Marka Jędraszewskiego
Udostępnij

Opis teologiczny

Herb arcybiskupa Marka Jędraszewskiego w barwach pól tarczy herbowej nawiązuje do trzech cnót teologalnych: Wiary, Nadziei i Miłości.

Na polu pierwszym na tle zieleni (Nadzieja) został umieszczony złoty krzyż łaciński. Całość pola wyraża równocześnie dwa słynne powiedzenia: najpierw św. Pawła Apostoła, który w Pierwszym Liście do Koryntian napisał: „Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” – „scire (…) Christum, et hunc crucifixum” (1 Kor 2, 2); następnie św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein): „Bądź pozdrowiony Krzyżu, jedyna moja nadziejo” – „Ave Crux, spes mea unica!”. Na polu drugim, na błękicie (WIARA) widnieje srebrna (biała) róża – symbol Matki Boskiej Róży Duchownej czczonej od wieków w sanktuarium na Świętej Górze koło Gostynia Wielkopolskiego; poniżej róży znajduje się srebrna (biała) lilia – symbol św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Na polu dolnym na tle czerwieni (MIŁOŚĆ) znajduje się złoty lew św. Marka, patrona Arcybiskupa.

Nad tarczą znajduje się zielony kapelusz z 10 frędzlami z każdej strony, natomiast pod tarczą podwójny złoty krzyż arcybiskupi. W dole tarczy widnieje paliusz – znak władzy arcybiskupa metropolity, poniżej wstęga z jego dewizą SCIRE CHRISTUM – ZNAĆ CHRYSTUSA.

Opis heraldyczny

W słup, w polu zielonym krzyż łaciński złoty, w polu błękitnym róża srebrna i takaż lilia w słup, na podstawie czerwonej złoty lew św. Marka. Za tarczą krzyż patriarchalny złoty, pod tarczą paliusz z trzema krzyżami czarnymi, a pod nim na wstędze zielonej złota dewiza SCIRE CHRISTUM.

Udostępnij