Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1580
Sesja naukowa PAN "Wokół Wielkiego Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski"
Udostępnij

„Wokół Wielkiego Jubileuszu 1050–lecia Chrztu Polski” to tytuł sesji naukowej odbywającej się w ramach cyklu „Dwugłos Nauki” zorganizowanej przez Polską Akademię Nauk oddział w Poznaniu.

- „Tematyka tegorocznej sesji odbywającej się w ostatnim dniu listopada – mówi prof. Roman Słowiński, wpisuje się w obchody 1050-lecia Chrztu Polski i jest ona okazją do refleksji nad znaczeniem przyjęcia Chrztu przez Mieszka I dla dziejów Polski, dla jej państwowości i dla jej wzrostu w aspekcie społeczno-duchowym i kulturalnym” – dodaje prezes oddziału PAN w Poznaniu.

Sesja została podzielona na dwie części, podczas których wygłoszono 4 referaty dotyczące religijno – historycznego znaczenia Chrztu dla Polski. W pierwszej części uczestnicy konferencji wysłuchali referatu ks. prof. dr hab. Marka Jędraszewskiego, który nosił tytuł: „Religijne znaczenie Chrztu Polski”. -„Mieszko I – mówił arcybiskup łódzki, przyjmując chrzest miał świadomość, że zrywa z całą swoją tradycją plemienną, zwyczajową, religijną i zaczyna wszystko odnowa, także w sferze obyczajowej, czego przykładem jest rezygnacja z żon, które posiadał, żyjąc z jedną według zasad chrześcijańskich. To musiało go wiele kosztować. Trudno wyobrazić sobie, żeby tylko względy polityczne zmusiły go do tego, by przyjąć chrześcijaństwo. Tym bardziej, że jego państwo nie było jeszcze wówczas zagrożone ze strony Niemiec, owszem ze strony wieletów, a zatem ze strony słowiańskich plemion pogańskich. Tak więc możemy stwierdzić, że przyjęcie przez Mieszka I chrześcijaństwa, nie było zabiegiem czysto politycznym.” – podkreślił metropolita łódzki.

W czasie drugiego wykładu, który przedstawił prof. dr hab. Andrzej Nowak, uczestnicy konferencji dowiedzieli się jakie znaczenie miał i ma Chrzest dla Polskiej tożsamości, a następnie prof. dr hab. Tomasz Jasiński nakreślił historyczny kontekst chrztu Polski.

Ostatnim wykładem, który zaprezentowano był referat wygłoszony przez dr hab. Jarosława Jarzewicza, który na przykładzie czterech katedr, znajdujących się w: Gnieźnie, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie, ukazał rozwój budownictwa sakralnego i jego znaczenie w rozkwicie chrześcijaństwa na ziemiach Polskich. Wskazał również na to, „że Polskie katedry są prawdziwymi świadkami tysiąclecia chrześcijaństwa w Polsce.”

Cykl sesji "Dwugłos Nauki" został zainicjowany przez prof. Jana Stankowskiego, prezesa oddziału PAN w Poznaniu, w 1995 r. Propozycję zorganizowania pierwszego spotkania przyjął ówczesny Arcybiskup Metropolita Poznański Ks. Jerzy Storba, który uważał dialog między ludźmi nauki i przedstawicielami teologii za bardzo pożądany. Od tego czasu, każdego roku oddział PAN w Poznaniu, we współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, organizuje sesję składającą się z kilku zaproszonych wykładów oraz dyskusji. Tematyka sesji tradycyjnie dotyczy problemów o znaczeniu funadentalnym i zarazem uniwersalnym. Wymaga to spojrzenia szerokiego i wielowymiarowego, z udziałem specjalistów z różnych dziedzin: nauk ścisłych, przyrodniczych, filozoficznych, a także od strony teologicznej. Każdorazowo oddział PAN w Poznaniu wydaje po sesji książeczkę z tekstami wykładów.

Udostępnij
Galeria zdjęć