Autor:
Wielkopostne Kościoły Stacyjne  2015

Każdego dnia w innej świątyni naszego miasta odbywać się będzie Msza święta celebrowana przez Biskupa Kościoła połączona ze słowem skierowanym do wiernych, którzy przez uczestnictwo w świętej liturgii i pouczenie Pasterza będą mieli możliwość jeszcze lepiej przygotować się do przeżycia Misterium Paschalnego.

Dekret Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego

Święta Matka Kościół w okresie Wielkiego Postu wprowadza swoje dzieci, pragnące odnowienia i pogłębienia wiary, na drogę postu, modlitwy i jałmużny.

Post jest zewnętrznym znakiem większego zaangażowania, aby unikać zła i żyć Ewangelią. Jałmużna obejmuje niezmierzony zakres dzieł miłosierdzia na rzecz bliźniego. Św. Augustyn uczy, że „nasza modlitwa, połączona z pokorą i miłością, postem i praktykowaniem jałmużny, panowaniem nad sobą i przebaczaniem krzywd, dając dobre rzeczy i nie odpłacając złymi, szuka pokoju i go osiąga” (Kazanie 206, 3 na Wielki Post: PL 38, 1042). W okresie Wielkiego Postu Kościół zachęca do wierniejszej i żarliwszej modlitwy oraz do dłuższego rozważania Słowa Bożego. Praktyki Wielkiego Postu przeżywane we wspólnocie Kościoła przynoszą owoce w postaci umocnienia wiary i jej wyznawania z odwagą.

Mając na uwadze tę czcigodną tradycję, Kościół łódzki gromadzący się wokół swojego Biskupa, podejmuje wielkopostne pielgrzymowanie do kościołów stacyjnych, gdzie przez modlitwę, post i jałmużnę będzie umacniał swoją wiarę na jedynym Panu i Zbawicielu, Jezusie Chrystusie.

Niech wierni, zgromadzeni w oznaczone dni w tych świątyniach, podejmą wielkopostne praktyki, otworzą swoje serca na Słowo Boże, przyjmą Chleb Eucharystyczny, a przez wspólną modlitwę Koronką do Miłosierdzia Bożego skorzystają z łaski odpustu zupełnego.

+ Marek Jędraszewski, Arcybiskup Metropolita Łódzki

WIELKOPOSTNE KOŚCIOŁY STACYJNE ARCHIDIECEZJI ŁÓDZKIEJ 2015

18 lutego Środa Popielcowa Matki Boskiej Zwycięskiej ul. Łąkowa 40

19 lutego czwartek po Popielcu Chrystusa Króla ul. bpa W. Bandurskiego 55