19.11.2017
Słowo arcybiskupa metropolity łódzkiego Marka Jędraszewskiego wygłoszone przy pomniku Pękniętego Serca
10:20 | 05.11.2014 | Wyświetleń: 212
abp

Moi Drodzy,

Znajdujemy się przed pomnikiem Pękniętego Serca. Patrzymy na tego nagiego biednego chłopca, którego jedyną winą było to, że był polskim dzieckiem. Cierpiał za to, że jego rodzice walczyli o Polskę podczas kampanii 1939 roku, że później zmagali się z wrogiem, uczestnicząc w różnych organizacjach podziemnych, zwłaszcza AK. Cierpiał za to, że jego rodzice nie chcieli na Śląsku czy Wielkopolsce podpisać Volkslisty; za to także, że chcieli pamiętać o swoim Kraju, o swoim języku, a przede wszystkim o Panu Bogu.

Patrzymy na tego nagiego chłopca i widzimy, jak bardzo dzieci musiały tutaj cierpieć, być bite, zziębnięte, głodne, wykorzystywane do nieludzkiej pracy, odzierane z ludzkiej godności. Ten chłopiec przypomina Pana Jezusa, który tuż przed przybiciem do krzyża też został odarty ze swoich szat i poniżony.

Mówiłem, że ta ziemia, a zwłaszcza ta część Łodzi, to ziemia męczeńska, ponieważ dzieci w obozie koncentracyjnym przy ulicy Przemysłowej brały udział w męczeńskim losie Pana naszego Jezusa Chrystusa. To dlatego z taką ufnością zanosiliśmy dzisiaj modlitwy do Serca Pana Jezusa, pełnego miłosierdzia, aby okazał im miłość, przygarnął je do siebie, ale także aby okazał miłosierdzie dla ich katów, bo przecież Matka Boska w Fatimie kazała się modlić zwłaszcza za tych ludzi, którzy najbardziej potrzebują miłosierdzia. Niewątpliwie kaci tych dzieci najbardziej Miłosierdzia Bożego potrzebują.

Pragnę wszystkim obecnym tutaj, uczestnikom uroczystości w kościele Opatrzności Bożej, uczestnikom naszego przemarszu i naszej modlitwy pod pomnikiem Pękniętego Serca podziękować za obecność, za modlitwę.

Dziękuję najpierw naszym Braciom i Siostrom, którzy przybyli z Mosiny, a którzy 70 lat temu jako dzieci przebywali w obozie koncentracyjnym przy ulicy Przemysłowej. Dziękuję Księdzu Prałatowi Proboszczowi Edwardowi Mańce, który ich tutaj ze sobą przywiózł. Dziękujemy Księdzu Proboszczowi z parafii Opatrzności Bożej, wszystkim kapłanom, siostrom zakonnym. Dziękujemy przedstawicielom władz miejskich i wojewódzkich. Dziękujemy Paniom, Panom Dyrektorom, Nauczycielom i Wychowawcom.

Dziękujemy na koniec Wam, Drogie Dzieci, Droga Młodzieży. Pamiętajcie o tym miejscu. Pamiętajcie o tym, co się dzieje z ludźmi, kiedy zapominają o Bogu i zaczynają nienawidzić drugiego człowieka. Proszę Was jeszcze o to, abyście modlili się o pokój na świecie, o to, żeby ustała nienawiść i zabijanie człowieka przez człowieka. Wiemy, że w różnych częściach Europy i świata trwają wojny, że wiele dzieci bardzo cierpi, także dzisiaj.

Prośmy Pana Boga o pokój i pojednanie za przyczyną Serca Pana Jezusa, który jest nieskończony w swoim miłosierdziu. Wszystkim z całego serca dziękuję za obecność i modlitwę. Bóg zapłać! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!