19.11.2017
Odsłonięcie i poświęcenie pomnika św. Jana Pawła II w Paryżu
10:10 | 03.10.2014 | Wyświetleń: 240
abp

25 października 2014 roku w Paryżu został poświęcony i odsłonięty pierwszy w tym mieście pomnik św. Jana Pawła II. Podczas uroczystości z udziałem władz duchownych i świeckich Paryża Arcybiskup Metropolita Łódzki Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, jako delegat Episkopatu wygłosił następujące przemówienie.

Ile de la Cité to miejsce szczególnej pamięci – pamięci Paryża, Francji, Europy. Pamięci zapisanej przede wszystkim w kamieniu, począwszy od katedry Notre Dame i Sainte Chapelle. Do rangi prawdziwego symbolu urasta znajdujący się przed katedrą Point Zéro, od którego liczone są odległości do wszystkich miejscowości Francji, a w konsekwencji także Europy. Ze względu na wyjątkowość tego Punktu, odległości od niego mierzy się nie tylko kilometrami, ale także sercem i historyczną pamięcią. Pamięcią, z której nie można wymazać chrześcijaństwa obecnego tutaj, a na Ile de la Cité, od czasów króla Chlodwiga I.

Do tych szczególnych znaków pamięci doszedł dzisiaj wspaniały pomnik św. Jana Pawła II, w latach 1978–2005 Następcy św. Piotra. Z tego względu dzisiejsze wydarzenie jest prawdziwie historyczne, a dla nas, katolików, zwłaszcza katolików polskich, szczególnie radosne. Pragnę więc – w imieniu Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, oraz całej Konferencji – wyrazić moją głęboką wdzięczność Jego Eminencji Księdzu Kardynałowi Arcybiskupowi Paryża oraz Władzom Miasta za szczęśliwe doprowadzenie do końca idei wzniesienia tego monumentu.

Z Paryżem i Francją złączyły Ojca Świętego Jana Pawła II szczególnie jego apostolskie podróże, których do tego kraju odbył aż siedem. Wszystkie przynosiły wspaniałe owoce, a pamięć o nich przekracza pokolenia tych, którzy wtedy mieli możność spotkać się z nim osobiście. Z wielu stwierdzeń, które wtedy padły z jego ust, pozwolę sobie przytoczyć zaledwie cztery. Jednakże dzięki nim, w naszej pamięci zapisał się jako wyjątkowy Świadek wartości chrześcijańskich, a równocześnie uniwersalnych.

Przemawiając 1 czerwca 1980 roku podczas Mszy Świętej na lotnisku Le Bourget, Jan Paweł II ukazał się jako Świadek chrześcijaństwa: gdy przypominał Martyrologium Romanum, w którym często pojawia się nazwa Lutetia Parisiorum, i gdy odważył się postawić pytanie: „Francjo, pierworodna Córo Kościoła, czy jesteś wierna twojemu Chrztowi?”.

Nazajutrz, 2 czerwca, występując w siedzibie UNESCO, Jan Paweł II zapisał się jako Świadek człowieka – człowieka wielkiego na skutek właściwej tylko jemu mocy tworzenia kultury, a także jako Świadek narodów, które swoją tożsamość zawdzięczają właśnie kulturze. Jako przykład Papież podał wtedy Polskę, która jako Naród, mimo 123 lat niewoli, zachowała dzięki swej kulturze swą tożsamość i suwerenność.

W 1997 roku podczas odbywających się w Paryżu Światowych Dni Młodzieży Jan Paweł II stał się Świadkiem nieustannej młodości Kościoła, zwracając się do młodych z następującym apelem: „Drodzy Młodzi, wasza droga nie zatrzymuje się tutaj. Czas nie zatrzymuje się dzisiaj. Idźcie na wszystkie drogi świata, na drogi ludzkości, pozostając zjednoczonymi w Kościele Chrystusa”.

Celem ostatniej podróży zagranicznej Jana Pawła II stało się Lourdes. 15 sierpnia 2004 roku ciężko schorowany już Papież stał się Świadkiem nadziei, która przekracza ten świat i to życie. Wskazując na Chrystusa Wyzwoliciela i Jego Przenajświętszą Matkę, skierował apel do wszystkich: „Bądźcie kobietami i mężczyznami wolnymi. Brońcie swojej wolności!”.

Wyrażając wdzięczność za możliwość uczestniczenia w tej podniosłej uroczystości, mam nadzieję, że od tego Pomnika, tak nieodległego od Punktu Zero, w stronę Paryża, Francji i Europy będą nieustannie płynęły wspomniane przeze mnie słowa świętego Papieża, bez którego trudno zrozumieć historię Kościoła i świata przełomu ostatnich wieków i tysiącleci.

Pomnik Papieża Polaka stanął na skwerze Papieża św. Jana XXIII obok katedry Notre-Dame, w miejscu historycznym, które co roku odwiedza około 7 mln turystów z różnych zakątków świata. O umieszczenie w tym miejscu pomnika św. Jana Pawła II starali się przez wiele lat duchowni i świeccy zgromadzeni wokół Polskiej Misji Katolickiej we Francji, na czele z jej rektorem ks. infułatem Stanisławem Jeżem. Twórcą 3,5-metrowego monumentu jest rzeźbiarz gruzińskiego pochodzenia Zurab Tsereteli. Od 2012 r. pomnik znajdował się w klasztorze Sióstr Wizytek przy avenue Denfert-Rochereau, ponieważ władze Paryża nie chciały wyrazić zgody na jego odsłonięcie na terenie miasta. Paryski pomnik św. Jana Pawła II jest drugim pomnikiem, który został postawiony we Francji dzięki staraniom Polskiej Misji Katolickiej. Pierwszy, dzieła prof. Czesława Dźwigaja, stanął 8 maja 2008 r. w Lourdes.