Autor:
25-lecie parafii św. Stanisława Kostki w Karlinie

Pierwszą Mszę świętą z tej okazji odprawił w dniu 9 czerwca 2014 roku Arcybiskup senior Władysław Ziółek. W swej homilii podkreślił, jak ważną rolę w obecnych czasach ma do spełnienia Wspólnota Kościoła. Wspomniał, iż Koła Modlitewne, Żywa Róża, Dziecięce Podwórkowe Koło Różańcowe wypraszają u Matki Kościoła naszej patronki potrzebne łaski dla księdza proboszcza Romana Kurzdyma oraz wszystkich członków naszej wspólnoty.
Druga część uroczystości jubileuszowych przypadła na niedzielę 21 września 2014 roku. Mszę świętą z okazji parafialnego odpustu ku czci św. Stanisława Kostki, jubileuszu 25-lecia Parafii oraz dożynek odprawił pierwszy proboszcz Parafii Karlin budowniczy naszego kościoła ksiądz kanonik Zbigniew Kaczmarkiewicz. W swoim kazaniu przybliżył nam postać patrona św. Stanisława Kostki oraz przypomniał historię parafii. Parafia Karlin została erygowana 1 października 1989 roku przez biskupa Władysława Ziółka. Budowę rozpoczęto w 1992 roku i trwała niespełna 8 lat. W uroczystość Chrystusa Króla – 21 listopada 1999 roku przeniesiono sprawowanie liturgii z kaplicy zastępczej do nowej świątyni. Arcybiskup Władysław Ziółek 21 maja 2000 roku poświęcił, a 16 maja 2005 roku konsekrował nowy kościół pod wezwaniem św. Stanisława Kostki – wotum za pontyfikat Wielkiego Polaka Jana Pawła II. Ksiądz Zbigniew podkreślił, w jak trudnych czasach trwała budowa. Podziękował wszystkim, którzy pracowali, aby wspólnie wznosić naszą świątynię. Wzruszony dziękował ludziom, którzy wspierali go swoją modlitwą. Prosił, aby parafianie byli dobrymi chrześcijanami i modlił się, aby coraz bardziej rozwijał się Kościół Duchowy. Ksiądz kanonik podziękował za pracę w parafii wszystkim proboszczom: księdzu kanonikowi Janowi Biedzie, księdzu kanonikowi Krzysztofowi Florczakowi oraz obecnemu księdzu proboszczowi Romanowi Kurzdymowi. Rolnicy wdzięczni Panu Bogu za zebrane plony ofiarowali piękny wieniec, owoc swojej pracy. Ksiądz kanonik Zbigniew Kaczmarkiewicz podkreślił w swej homilii, jak ważna i ciężka jest praca rolnika, która zapewnia chleb dla ludzi miast i wsi. Na uroczystą Mszę św. przybyły poczty sztandarowe. Byli obecni strażacy z Brzozy, Jarost i Papieży. Celebrans poświęcił nowy sztandar Straży Pożarnej z Brzozy. Wójt Gminy Moszczenica pan Marceli Piekarek podziękował księdzu kanonikowi Zbigniewowi Kaczmarkiewiczowi za trud wznoszenia naszej świątyni. W Uroczystości uczestniczyli również księża Proboszczowie z dekanatu krzepczowskiego.
Panie z Kół Różańcowych ubrały się w ludowe stroje. Piękny śpiew dziecięcej scholi uświetniał naszą uroczystość. Wszyscy jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za kościół, który dzięki pracy proboszczów staje się coraz piękniejszy.

W święto naszego patrona, które przypada 18 września ksiądz proboszcz Roman Kurzdym zorganizował ognisko, na które licznie przybyły dzieci wraz z rodzicami. W dniu 27 września 2014 roku nasza parafia wyjedzie z pielgrzymką na Jasną Górę, aby podziękować Matce Bożej za 25 lat jej istnienia.

Elżbieta Pawlikowska