Autor:
Złoty jubileusz kapłaństwa abp. Józefa Michalika

Uroczystej Mszy św. przewodniczył Jubilat, a gości w słowie wstępnym powitał biskup pomocniczy diecezji przemyskiej Adam Szal. Pośród licznie zebranych biskupów w koncelebrze uczestniczyli nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore, kard. Paul Josef Cordes, z którym abp Michalik pracował w Radzie ds. Świeckich oraz abp Stanisław Gądecki przewodniczący KEP.

Ojciec Święty Franciszek wystosował list gratulacyjny do abp. Józefa Michalika, w którym wymienia szczególnie ważne chwile z posługi kapłańskiej Jubilata. List odczytał Nuncjusz Apostolski, który wygłosił również homilię. Pośród serdecznych i pełnych wdzięczności słów zaznaczył dwie szczególnie ważne dla niego cechy osobowości Jubilata: prostotę i mądrość. Podkreślił też głębię daru, jakim jest kapłaństwo Chrystusowe: „Dar służebnego kapłaństwa rozwesela młodość: bo daje zdolność przyjęcia Bożego daru; bo ogałaca człowieka i czyni go transparentnym, aby mogło błyszczeć kapłaństwo Chrystusowe; bo jest dane w wieku, który pozwala na młodzieńczą radość”.

W imieniu poszczególnych delegacji podziękowania i życzenia Metropolicie Przemyskiemu złożyli kard. Cordes, abp Gądecki, abp Jamrozek, prezydent Przemyśla Robert Choma, przedstawiciele diecezjalnych wspólnot młodzieżowych oraz mediów.

„Kapłaństwo jest wielką fascynacją mojego życia!” - powiedział na zakończenie Mszy św. abp Józef Michalik, dziękując wszystkim osobom, z którymi związany był w czasie swej posługi.

episkopat.pl