Autor:
Wyświetleń: 919
Papież na Anioł Pański (23.03): każde spotkanie z Jezusem przemienia nasze życie
Udostępnij

„Jezus bez wahania mówi do niej: «Daj mi pić». W ten sposób przełamuje bariery wrogości, jakie dzieliły Żydów i Samarytan, zrywa ze schematami uprzedzenia względem kobiet – powiedział Franciszek. – Prosta prośba Jezusa daje początek szczerej rozmowie, poprzez którą bardzo delikatnie wchodzi On w wewnętrzny świat tej osoby, do której, zgodnie ze schematami społecznymi, nie powinien odezwać się ani słowem. Ale Jezus to czyni! Nie boi się. Kiedy widzi kogoś przed sobą, idzie na przód, bo kocha. Kocha nas wszystkich. Żadne uprzedzenia nie powstrzymują Go przed zbliżeniem się do człowieka. Ewangelia podaje, że uczniowie są zdziwieni, widząc jak ich Mistrz rozmawia z tą kobietą. Ale Pan Bóg jest większy niż uprzedzenia, dlatego nie bał się spotkania z Samarytanką. Musimy to sobie dobrze zapamiętać. Miłosierdzie jest większe niż uprzedzenia, a Jezus jest tak bardzo miłosierny, naprawdę”.

Papież przypomniał konsekwencje tego spotkania z Jezusem. Samarytanka zostawiła swój dzban i pobiegła do wioski, by opowiedzieć o spotkaniu z człowiekiem, w którym rozpoznała Mesjasza. Stało się tak, bo każde spotkanie z Jezusem zmienia życie. Jest to zawsze krok naprzód, krok w kierunku Boga – powiedział Franciszek.

„W tej Ewangelii również i my odkrywamy zachętę do pozostawienia naszego dzbana, symbolu tego wszystkiego, co z pozoru wydaje się ważne, lecz traci wartość w konfrontacji z miłością Boga – powiedział Papież. – Każdy z nas ma taki dzban, jeden albo więcej takich dzbanów. Pytam się was, a także siebie: Co jest twoim wewnętrznym dzbanem, co ci ciąży, co cię oddala od Boga? Odstawmy to na chwilę i wsłuchajmy się w naszym sercu w głos Jezusa, który daje nam inną wodę, zbliżającą nas do Pana Boga. Jesteśmy wezwani do odkrycia znaczenia i sensu naszego życia chrześcijańskiego i jak Samarytanka mamy dawać o tym świadectwo względem naszych braci. Świadectwo czego? Radości. Dawać świadectwo o radości ze spotkania z Jezusem, bo jak powiedziałem, każde spotkanie z Jezusem zmienia nasze życie i napełnia nas radością, radością wewnętrzną”.

Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Franciszek przypomniał, że jutro przypada Światowy Dzień Gruźlicy. Zachęcił zatem do modlitwy za tych, którzy cierpią na tę chorobę.

Papież zapowiedział ponadto, że pod koniec przyszłego tygodnia odbędzie się całodobowa inicjatywa duszpasterska poświęcona sakramentowi spowiedzi.

„W przyszły piątek i sobotę – wyjaśnił Ojciec Święty – będziemy przeżywać specjalny czas pokutny, nazwany: 24 godziny dla Pana Boga. Rozpocznie się on liturgią w Bazylice św. Piotra w piątek po południu. Następnie wieczorem i w nocy niektóre kościoły w centrum Rzymu pozostaną otwarte na modlitwę i spowiedź. Możemy to nazwać świętem przebaczenia, które będzie się odbywało również w wielu innych diecezjach i parafiach na świecie. Trzeba świętować z powodu przebaczenia, którego udziela nam Pan Bóg. Tak właśnie postąpił ojciec z przypowieści o synu marnotrawnym. Kiedy syn powrócił do domu, wydał ucztę, zapominając o wszystkich jego grzechach. Będzie to zatem święto przebaczenia”.

radiovaticana.org

Udostępnij