Archidiecezja Łódzka
Odezwa w sprawie aktu zbezczeszczenia cudownego obrazu matki Boskiej Jasnogórskiej 
19:30 | 02.10.2012 | Wyświetleń: 366

W drugą niedzielę Adwentu, 9 grudnia 2012 r., nazajutrz po uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP, doszło do zbezczeszczenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w sanktuarium na Jasnej Górze. Próbę zranienia oblicza Matki Bożej i Jej Syna nie można traktować wyłącznie w kategoriach niekontrolowanej agresji czy aktu niewiary, ikona Czarnej Madonny jest bowiem świętym symbolem naszej wiary i narodowej tożsamości Polaków. Miłość do Chrystusa i Jego Matki nakazuje nam przebaczać, ale nie możemy zapomnieć, że ten akt jest wyjątkowy i niespotykany w historii tego świętego miejsca. Został on bowiem zrealizowany w czasach, które zdają się nie tylko zapominać o świętości i obecności Boga, ale przekraczają wszelkie granice Prawa Bożego i odniesień do Boga, posługując się językiem nienawiści.

Ojciec Święty Benedykt XVI nauczał 12 września 2012 r. , że „często w obliczu zła mamy poczucie, iż nic nie jesteśmy w stanie zrobić, ale to właśnie nasza modlitwa jest pierwszą i najskuteczniejszą odpowiedzią, jaką możemy dać i która umacnia nasz codzienny wysiłek, by chronić dobro”. Pragniemy duchowo zjednoczyć się z Jasną Górą na modlitwie przebłagalnej wołającej o miłosierdzie nad grzesznikami, zwłaszcza nad tymi, którzy próbują rozbić jedność Polaków w kraju i poza jego granicami. Dlatego w dzisiejszą niedzielę we wszystkich świątyniach Archidiecezji Łódzkiej na zakończenie każdej mszy świętej w tej intencji odmówiona zostanie Litania do Matki Bożej i modlitwa papieża Leona XIII do świętego Michała Archanioła. Niech to będzie naszym wspólnym wołaniem: Matko ulituj się nad nami i bądź z nami w każdy czas!

Równocześnie ponawiam mój gorący apel zawarty w liście czytanym w kościołach w pierwszą niedzielę Adwentu o modlitwę różańcową w intencji Kościoła i naszej Ojczyzny.

+ Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Łódzki

Łódź, 10 grudnia 2012 r.