Parafie-symbole wizyty papieża w Łodzi
15:37 | 06.06.2012 | Wyświetleń: 16086
Parafie-symbole wizyty papieża w Łodzi

Par. Najświętszej Eucharystii i Najświętszego Sakramentu świętują 13 czerwca 25-lecie istnienia. Obie zostały powołane do życia w dniu wizyty Jana Pawła II w Łodzi. Udało się, choć jeszcze 12 czerwca wcale nie było to pewne.

Obie parafie można nazwać najważniejszą pamiątką pobytu papieża w Łodzi. Ich wezwania są bowiem ściśle związane z Kongresem Eucharystycznym i Pierwszą Komunią Świętą, której papież udzielił dzieciom na Lublinku.
Także sposób ich powołania ma charakter symboliczny. „Biskup starał się o to od dłuższego czasu” – wspomina kapelan ordynariusza łódzkiego, ks. Bartłomiej Rurarz. Ówczesne władze przez dłuższy czas nie chciały jednak wydać zgody. Podczas jednej z rozmów urzędnicy usłyszeli, że przecież papież będzie spoglądał z ołtarza na Retkinię i jeśli zapyta, dowie się, że na terenie tego wielkiego osiedla jest tylko jedna parafia, a kolejne nie mogą powstać. „13 czerwca, w sobotę nad ranem, tuż przed uroczystościami, w kurii pojawił się goniec z urzędu i przyniósł… dwa pozwolenia na erygowanie parafii” – wspomina ks. Rurarz.
W parafii Najświętszej Eucharystii znajduje się jeszcze jeden symbol – w wieżę kościoła wbudowany jest krzyż, który stał na Lublinku. W par. Najświętszego Sakramentu takiej pamiątki nie ma, ale już 14 czerwca pojawi się specjalna tablica, upamiętniająca powstanie parafii.
Obie parafie – równolatki pobytu Jana Pawła II w Łodzi – świętują zatem 25-lecie istnienia. W par. Najświętszego Sakramentu Msza jubileuszowa zostanie odprawiona 14 czerwca o godz. 18.00. „W jej trakcie abp Władysław Ziółek poświęci pamiątkową tablicę i sztandar dla asysty. Będzie można obejrzeć wystawę prac parafialnych dzieci, a na zakończenie przejdziemy w procesji” – zapowiada ks. Zdzisław Banul, proboszcz.
Z kolei obchody rocznicowe w par. Najświętszej Eucharystii rozpoczną się już 10 czerwca. W festynie rodzinnym, który zaplanowano już po zakończeniu Święta Eucharystii, wystąpi m.in. zespół i chór gospel z Piotrkowa Trybunalskiego. Rekolekcje przygotowujące do jubileuszu głosić będzie o. Ignacy Kosmana, franciszkanin. Ukoronowaniem przygotowań będzie Msza pod przewodnictwem abpa Władysława Ziółka (13 czerwca o godz. 18.00).