Autor:
Powitanie obrazu MB Jasnogórskiej w Łodzi

Abp Władysław Ziółek, witając obraz przypomniał, że Kościół w Łodzi zawierza Matce Bożej problemy, z jakimi się boryka. "Bardzo nas martwi niskie uczestnictwo w niedzielnej Mszy świętej, ubóstwo, częsty brak pracy, uzależnienia" - wyliczał metropolita łódzki.
W imieniu wiernych powitanie wygłosił prof. Michał Seweryński. "Cieszymy się na ten czas nawiedzenia. Chcemy wstąpić na drogę pielgrzymowania wydeptaną nie tylko przez kapłanów" - mówił były minister nauki. "Chcemy prosić, by był to dla nas czas umocnienia wiary. Będziemy też dziękować za ogromne łaski, jakich doznajemy. Ale też prosić o prawo do życia i wolność religijną dla chrześcijan na całym świecie" - podkreślał prof. Seweryński.
Homilię wygłosił paulin z Jasnej Góry, o. Anzelm Frączek. "Maryja zawsze wskazywała prawą ręką na Chrystusa. Zawsze pokazywała nam właściwy kierunek" - podkreślał paulin. "A nam tak dzisiaj pilno. Dokąd się spieszymy? Maryja pokazuje nam właściwe miejsce Boga w naszym życiu. Przychodzi do was, aby nieść wam nadzieję" - mówił.

Uroczystość odbyła się przy ołtarzu polowym, ustawionym przed pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego. Liturgii towarzyszyły intensywne opady śniegu.

Kopia obrazu rozpoczęła peregrynację po archidiecezji łódzkiej już we wrześniu 2009 r. od dekanatów południowych. Na okres zimy ikona wróciła na Jasną Górę i poddana została corocznej konserwacji. Druga część nawiedzenia obejmie Łódź i dekanaty północne i zakończy się we wrześniu 2010 r.