Autor:
Wyświetleń: 2945
Jak fotografować w kościele?
Udostępnij

Filmowanie i fotografowanie w obiektach kościelnych
Zgodnie ze Statutami III Synodu Archidiecezji Łódzkiej fotografowanie lub filmowanie do celów zawodowych wymaga zgody Kurii. Aby ją uzyskać, należy przedstawić pełny scenariusz planowanego przedsięwzięcia oraz zapewnienie producenta o przekazaniu kopii finalnego produktu na rzecz Kurii lub parafii.
Szczegóły przedsięwzięcia, po uzyskaniu zgody Kurii, należy uzgodnić także z gospodarzem miejsca - proboszczem lub rektorem.

Filmowanie i fotografowanie w trakcie liturgii
Osoba, która do celów komercyjnych podczas liturgii wykonuje fotografie lub filmuje, powinna z odpowiednim wyprzedzeniem omówić z proboszczem warunki planowanego przedsięwzięcia. Są one następujące: określenie miejsca dokonywanych zdjęć, wykluczenie dodatkowego oświetlenia w pobliżu ołtarza i ambony, użycie jednego aparatu fotograficznego (lub kamery), oszczędność ruchów i kultura poruszania się fotografa. Powyższe warunki dotyczą także osób, które wykonują fotografie w celach prywatnych.
Zawodowi fotografowie wykonujący na stałe swoje czynności podczas sprawowanej liturgii są zobowiązani do odbycia specjalnego kursu, który cyklicznie organizuje kurialna Komisja do Spraw Liturgii i Muzyki Kościelnej. Uzyskane świadectwo ukończenia kursu nie narusza kompetencji proboszcza lub rektora kościoła, do których należy wydanie zezwolenia na filmowanie i fotografowanie w obiektach sakralnych.

Kurs liturgiczny
Najbliższy kurs liturgiczny dla operatorów kamer i fotografów odbędzie się 20 marca 2010 r. w Ośrodku Rekolekcyjno-Konferencyjnym w Porszewicach. Zapisy prowadzone będą od 10 lutego wyłącznie za pośrednictwem portalu www.archidiecezja.lodz.pl (tu znajduje się formularz zapisów).
Wszystkie zajęcia w ramach kursu zaplanowane są na jeden dzień. Kurs ma charakter wykładowo-warsztatowy. W każdej z trzech jego części uczestnicy będą mieli możliwość zadawania prowadzącym pytań. Na zakończenie kursu wydawane będą bezterminowe identyfikatory i zaświadczenia, stanowiące dowód ukończenia zajęć.

Udostępnij