Autor:
20 lat łódzkiej Caritas

"Podczas naszego jubileuszu nie będziemy świętować, lecz ze wzmożoną siłą robić to, co zwykle - wspierać potrzebujących" - zapowiedział dyrektor łódzkiej Caritas, ks. Jacek Ambroszczyk.
Caritas angażuje się w bardzo wielu obszarach wsparcia osób potrzebujących: prowadzi punkt wsparcia dla ubogich, wydaje posiłki, prowadzi świetlice dla dzieci i osób starszych, pomaga niepełnosprawnym i bezrobotnym w aktywnym włączeniu się do codziennego życia, towarzyszy osobom chorym terminalnie. Poza stałą pracą organizuje też akcje - zarówno cykliczne (świeca wigilijna, jałmużna wielkopostna, akcja bożonarodzeniowa), jak i będące reakcją na bieżące potrzeby (kataklizmy czy wojny).
Duży nacisk Caritas kładzie też na kształcenie wolontariuszy oraz rozbudzanie potrzeby pomagania innym już od najmłodszych lat - tym zajmuje się kilkadziesiąt Szkolnych Kół Caritas.

Caritas Diecezji Łódzkiej została powołana do istnienia 2 kwietnia 1990 r. Wcześniej, już od 1931 r. w diecezji łódzkiej funkcjonowało diecezjalne dzieło charytatywne "Doraźny posiłek", które przekształciło się w Komitety Akcji Katolickiej "Caritas". Po II wojnie światowej działalność charytatywna początkowo była prowadzona w ramach Caritas, ale gdy została ona zlikwidowana - także w parafiach.