Autor:
Wyświetleń: 651
Ruszyła akcja "Pola Nadziei"
Udostępnij

Jak podkreśla kierownik kierownik łódzkiego Zespołu Domowej Opieki Hospicyjnej Caritas, Iwona Sitarska, ruch hospicyjny w Polsce jest już bardzo rozwinięty. "Na terenie Łodzi mamy wiele hospicjów domowych, które opiekują się chorymi. Jednak chorych wciąż przybywa. Dlatego nigdy dość mówić i przypominać, a szczególnie uwrażliwiać młodych ludzi. To bardzo ważne, bo ruch hospicyjny potrzebuje wolontariuszy" - mówi Sitarska.
W inauguracji akcji wzięło udział ponad stu wolontariuszy. Najpierw uczestniczyli we Mszy świętej odprawionej przez bpa Ireneusza Pękalskiego, a potem - na trawniku za katedrą - posadzili półtora tysiąca cebulek.
"Chodzi o to, żeby młodzi ludzie pomagali nie tylko ludziom, którzy są w hospicjach, ale wszędzie tam, gdzie jeden człowiek potrzebuje pomocy drugiego" - podkreśla szefowa Hospicjum św. Łazarza w Krakowie i prezes Forum Hospicjów Polskich, Jolanta Stokłosa.
Uczestniczący w akcji wiceprezydent Łodzi, Włodzimierz Tomaszewski przyznaje, że jego osobiste doświadczenie pokazuje, jak bardzo ważna w przypadku wspierania osób chorych na nowotwór jest nadzieja. "W tym ruchu chodzi przede wszystkim o to, żeby przekonać je do życia. A mówiąc krótko, żeby miały nadzieję" - mówi Tomaszewski.
Pierwsze łódzkie "Pole nadziei" liczy półtora tysiąca żonkili. "Na tym jednak nie koniec. Kolejny tysiąc zasadzimy na terenie Manufaktury, a pół tysiąca - przy budynku Uniwersytetu Medycznego" - mówi Tomasz Kopytowski z łódzkiej Caritas. Cebulki żonkili zostaną również posadzone w 22 łódzkich szkołach. "Zrobimy to w przyszłym tygodniu. Dzięki temu nasi uczniowie włączą się w tę piękną akcję" - mówi jedna z nauczycielek, która na inaugurację przyszła z grupką wolontariuszy. Szkolne "Pola nadziei" zasadzą członkowie Szkolnych Kół Caritas. W sumie w ramach tegorocznej jesiennej akcji posadzonych zostanie w Łodzi 5,5 tysiąca cebulek żonkili.
„Pola Nadziei” to kampania na rzecz opieki paliatywnej i hospicyjnej nad ciężko chorymi i ich rodzinami. Jej organizatorem i koordynatorem w Polsce jest Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Międzynarodowym symbolem programu są żonkile, które przypominają o osobach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie umierania.
W Łodzi program realizowany jest przez Zespół Domowej Opieki Hospicyjnej, przy współpracy Biura Wolontariatu Caritas Archidiecezji Łódzkiej. W jego realizację włączają się 22 Szkolne Koła Caritas oraz pracownicy i studenci Uniwersytetu Medycznego oraz kierunku Pielęgniarstwo Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej.
"Chcemy poinformować mieszkańców Łodzi o tym, na czym polega opieka hospicyjna oraz zebrać fundusze na rzecz działalności domowej opieki hospicyjnej przy Caritas Archidiecezji Łódzkiej" - wyjaśnia Sitarska. Akcję rozpoczyna jesienne sadzenie żonkili. "Od tego dnia prowadzone będą akcje edukacyjne, polegające na organizowaniu spotkań, warsztatów, kwest i imprez towarzyszących dla Łodzian. Ukoronowaniem tych działań będzie wiosenna kampania, podsumowująca realizację programu" - dodaje Kopytowski.
Łódzkiej inauguracji kampanii towarzyszyło wykonanie chorału "Solenne" węgierskiego kompozytora Frygesa Hidasa. "Mamy nadzieję, że utwór ten stanie się hymnem akcji" - mówi Kopytowski.

Udostępnij
Galeria zdjęć