Autor:
Wyświetleń: 627
Papież mianował abp. H. Hosera członkiem Synodu dla Afryki
Udostępnij

Arcybiskup pallotyn jest jedynym Polakiem, jaki znalazł się wśród uczestników przyszłych obrad synodalnych, mianowanych przez Stolicę Apostolską. II zgromadzenie specjalne Synodu Biskupów odbędzie się w dniach 4-25 października br. pod hasłem „Kościół w Afryce w służbie pojednania, sprawiedliwości i pokoju: «Wy jesteście solą dla ziemi ... wy jesteście światłem świata» (Mt 5,13.14)”.

Zgodnie z regulaminem Synodów Biskupów część jego uczestników mianuje papież, a część (większość) wybierają episkopaty krajowe proporcjonalnie do liczby swych członków. Sekretarz generalny – obecnie jest nim chorwacki arcybiskup Nikola Eterović – powołuje oddzielnie ekspertów (adiutores Secretarii Specialis) i audytorów (auditores). W obu tych grupach są nie tylko duchowni, ale także świeccy, w tym kobiety i siostry zakonne.

Wśród ojców synodalnych, pochodzących z nominacji papieskiej, jest 3 kardynałów (Angelo Sodano – dziekan Kolegium Kardynalskiego, Péter Erdő – przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy i André Vingt-Trois – arcybiskup Paryża), 17 arcybiskupów (wraz z abp. Hoserem), 10 biskupów i 6 księży. W gronie ekspertów jest 16 księży, 10 kobiet - w tym 5 zakonnic oraz 3 świeckich mężczyzn. Lista audytorów obejmuje 6 księży i braci zakonnych, 11 sióstr oraz 32 świeckich: 23 mężczyzn i 9 kobiet. Przeważają, i to we wszystkich tych spisach, osoby z Afryki.

Zbliżający się Synod będzie drugim tego rodzaju wydarzeniem, poświęconym Kościołowi w Afryce – pierwsze takie zgromadzenie specjalne odbyło się z inicjatywy Jana Pawła II w dniach 10 kwietnia - 8 maja 1994 pod hasłem „Kościół w Afryce i jego misja ewangelizacyjna u progu roku 2000: »Będziecie moimi świadkami« (Dz 1,8)”. Wzięło w nim udział 313 osób, w tym 242 ojców synodalnych, resztę stanowili eksperci, audytorzy, obserwatorzy i 7 delegatów innych wyznań. Owocem tamtego spotkania była adhortacja apostolska „Ecclesia in Africa”, którą papież podpisał 14 września 1995 w stolicy Kamerunu – Jaunde. Po raz pierwszy dokument taki został ogłoszony poza Rzymem).

Udostępnij