Autor:
Wyświetleń: 623
Hiszpania: w niedzielę Katalonia modli się wraz z Polską w sanktuarium w Montserrat
Udostępnij

Uroczystość, na którą opactwo zaprosiło czołowych przedstawicieli władz Katalonii, bliskich Polsce reprezentantów katalońskich środowisk kulturalnych, naukowych i medialnych oraz członków tutejszego środowiska polskiego, będzie transmitowana na żywo przez największy kanał telewizji katalońskiej TV3. Przekaz obejmie zarówno Mszę św., jak i bezpośrednio następującą po niej część oficjalną spotkania, współorganizowaną przez Konsulat Generalny RP, z udziałem zaproszonych gości i występem sławnego chóru chłopięcego „L’Escolania”, działającego przy klasztorze w Montserrat.

Podczas uroczystości odczytane zostaną, po polsku i katalońsku, fragmenty poematu „Rozmowa Czarnych Madonn, polskiej i katalońskiej” z 1939 r., pióra Carlesa Pi i Sunyera (1888-1971).

Uroczystość w Montserrat organizuje Konsulat Generalny RP w Barcelonie, we współpracy z katalońską Fundacją Pi i Sunyer, opactwem oo. benedyktynów na Montserrat i telewizją katalońską TV3.

Klasztor benedyktynów w masywie górskim Montserrat w Katalonii to najświętsze miejsce Katalończyków. Znajduje się tam sanktuarium Czarnej Madonny z Montserrat. Według legendy wizerunek Marii został wyrzeźbiony przez samego św. Łukasza Ewangelistę.

Pierwsze wzmianki o figurce Matki Bożej z Montserrat pochodzą z 888 r., kiedy wybudowano tutaj skromną kaplicę maryjną. W 1025 r. powstał klasztor benedyktynów, którzy podjęli się opieki nad sanktuarium oraz pielgrzymami, tłumnie odwiedzającymi Montserrat, aby oddać cześć Czarnej Madonnie, powszechnie nazywanej La Morenita.

Przed tutejszym obrazem modliło się wielu świętych m.in. Rajmund z Peniafort, Wincenty Ferrer, Ludwik Gonzaga, Antoni Maria Claret i Ignacy Loyola, który jeszcze jako rycerz spędził całą noc na modlitwie w sanktuarium. O górze Montserrat pisali tacy poeci jak Goethe i Schiller. Miejsce stało się też słynne dzięki Wagnerowi. Góra jest tłem dla dwóch jego oper - „Parsifal” i „Lohengrin”.

W 1881 r. papież Leon XIII ogłosił Matkę Bożą z Montserrat patronką diecezji katalońskich, zaś klasztorny kościół, w którym znajduje się figura Czarnej Madonny, otrzymał tytuł bazyliki mniejszej.

Udostępnij