Autor:
Wyświetleń: 698
Łódzka pielgrzymka po raz 84.
Udostępnij

Dzień przed wyruszeniem pielgrzymki na listach znajdowało się prawie 2 i pół tysiąca pątników. "Spodziewam się, że w tym roku na Jasną Górę wyruszy podobna ilość pielgrzymów jak w ubiegłych latach, czyli około 3 tysięcy" - mówi ks. Jacek Tyluś, kierownik pielgrzymki. Wiele osób podejmuje bowiem decyzję o wyruszeniu w ostatniej chwili i zapisuje się dopiero w dniu wyjścia. "Tak naprawdę zapisy prowadzić będziemy przez całą drogę na Jasną Górę, a na pewno na wszystkich postojach pierwszego dnia" - podkreśla ks. Tyluś.
W stosunku do minionych lat nie zmienia się trasa pielgrzymki, ani sposób jej organizacji. "Idziemy tradycyjną trasą, z postojami i noclegami, do których pielgrzymi już się przyzwyczaili" - zapewnia kierownik pielgrzymki. Nie zmienia się też charakter grup - dwie pierwsze gromadzą głównie osoby starsze, grupa trzecia - studentów, czwarta - młodzież, piąta jest grupą milczenia, szósta gromadzi młodzież i absolwentów. Dwie grupy prowadzone są przez zakonników: klaretynów i franciszkanów.
Jednym z pątników, który po latach przerwy wraca na trasę łódzkiej pielgrzymki, jest ks. Konrad Krajewski, ceremoniarz papieski. "Papież Benedykt XVI zachęcił nas, kapłanów, żebyśmy podejmowali w Roku Kapłańskim wyzwania bardziej wymagające niż na co dzień. Ja podejmuję trud pieszego pielgrzymowania" - mówi ks. Krajewski.
Od kilku lat pątnikom, którzy pieszo wędrują na Jasną Górę, towarzyszą też pielgrzymi duchowi, czyli osoby, które z różnych względów nie mogą brać udziału w codziennym trudzie pielgrzymki. "Towarzyszą nam oni w modlitwie, a my niesiemy ich intencje i pamiętamy o nich każdego dnia" - zapewnia ks. Tyluś.
Hasło tegorocznej pielgrzymki, "Otoczmy troską życie" uwzględniane jest na kilka sposobów. Jednym z nich jest tematyka konferencji przygotowanych na czas pielgrzymowania. "Dotyczą one różnych aspektów życia, jego obrony i wspierania. Jednak nie tylko w wymiarze teologicznym, ale i praktycznym" - opisuje ks. Robert Jaśpiński, wiceszef Centrum Służby Rodzinie, który przygotowywał materiały konferencyjne i sam też rusza z pielgrzymką.
Innym sposobem realizowania hasła pielgrzymki jest promocja rodzinna przy zapisach. "Małżonkowie nie muszą wpłacać pełnego wpisowego, a gdy zabierają ze sobą dzieci w wieku szkolnym, płacą za nie symboliczną złotówkę" - wyjaśnia ks. Tyluś.

Łódzka Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę tradycyjnie rusza spod sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi. Droga do Częstochowy zajmuje 4 dni, pobyt na Jasnej Górze - kolejne dwa, a powrót - 4 dni.
Pielgrzymi nocują w Dłutowie (oraz Wadlewie i Leszczynach), Łękawie (oraz Zawadowie i Wólce Łękawskiej) i Brzeźnicy Starej.
W obsługę pielgrzymki zaangażowanych jest około dwustu wolontariuszy (służba ruchu, porządkowa, medyczna, techniczna, bagażu). Pątnikom towarzyszy kuchnia polowa serwująca ciepłe napoje i zupę, wozy bagażowe i sanitariaty.

25 sierpnia łódzcy pielgrzymi mają swój własny program jasnogórski, w którym uczestniczą także pątnicy z kilkunastu innych pielgrzymek z terenu archidiecezji łódzkiej, które w tym samym czasie docierają do sanktuarium. 26 sierpnia łódzcy pielgrzymi włączają się w obchody uroczystości Matki Boskiej Częstochowskiej.

Relacje z pielgrzymki ukazywać się będą na antenie Radia Vox FM oraz Radia Watykańskiego oraz na portalu internetowym www.archidiecezja.lodz.pl. Po raz pierwszy w tym roku aktualną pozycję pielgrzymki można też śledzić na stronie www.e-pielgrzymka.pl.

Udostępnij