Autor:
Jasna Góra: rozpoczęły się uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej

Pątnicy z Tarnowa i okolic w ciągu 9 dni pokonali trasę liczącą ok. 230 km. Ks. Zbigniew Szostak, dyrektor pielgrzymki, podkreślił, że liczba uczestników wędrówki była wyższa niż w latach ubiegłych. „Cieszę się, że mimo różnych przeciwności, które towarzyszą pielgrzymowaniu i życiu człowieka, nasza diecezja mobilizuje się” - powiedział ks. Szostak.

Na pielgrzymkę z Tarnowa wybrali się również obcokrajowcy m.in.: Francuzi, Włosi, Węgrzy, Rosjanie, Chorwaci, a także dzieci polskiego pochodzenia z Ukrainy. W grupie Bł. Karoliny po raz piąty szli przedstawiciele wspólnoty Cenacolo z różnych stron świata. „Jest to piękne doświadczenie dla tych, którzy kiedyś zagubili się poprzez narkotyki, a teraz mogą zobaczyć, czym jest żywy Kościół, że jest wielu młodych ludzi, którzy tak jak oni, podejmują trud pielgrzymowania”, zauważył ks. Zbigniew Kowalczyk, duszpasterz polskich grup Wspólnoty Cenacolo.

Tuż przed pielgrzymką tarnowską weszło ok. 1,3 tys. pątników z Zagłębia Dąbrowskiego. Większość pozostałych kompanii to grupy dekanalne i parafialne głównie z terenów metropolii łódzkiej i częstochowskiej.

Nietypową pielgrzymką była dziś 46-osobowa grupa na rolkach, z parafii Matki Bożej Królowej Aniołów na warszawskim Bemowie. Ks. Piotr, jeden z trzech księży uczestniczących w Pielgrzymce na Rolkach, zauważył, że taki sposób dotarcia do Częstochowy jest interesującą formą zwrócenia się do młodzieży i odpowiedzią na ich potrzeby.

Na Jasną Górę dotarli dziś także Pomocnicy Matki Kościoła z Praskiej Pielgrzymki Pieszej, którzy obchodzą 40-lecie swojego istnienia. Założycielem i inspiratorem Ruchu był Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński.

„26 sierpnia 1969 r. Prymas Wyszyński powołał Pomocników Matki Kościoła na Jasnej Górze, stąd 26 sierpnia jest również świętem patronalnym naszego Ruchu. Z tego m.in. powodu przybywamy pieszo na imieniny Matki Bożej Jasnogórskiej”, powiedział ks. Józef Buchajewicz, kierownik Praskiej Pielgrzymki Pieszej i były wieloletni krajowy duszpasterz Ruchu.

Uroczystości ku czci Matki Bożej Jasnogórskiej rozpoczęła procesja maryjna z częstochowskiej Archikatedry św. Rodziny do Sanktuarium. Wierni z częstochowskich parafii dołączyli do pieszych pielgrzymów i wszyscy wspólnie uczestniczą we Mszy św., która o godz. 19.00 rozpoczęła się na szczycie Jasnej Góry. Eucharystii przewodniczy bp Grzegorz Kaszak z Sosnowca.