Autor:
Wyświetleń: 697
Wystawa obrazków prymicyjnych
Udostępnij

"Obrazki będą pokazywane na planszach tematycznych. Gotowa jest już plansza z okazji 800-lecia zakonu franciszkanów w Polsce, jest zbiór poświęcony Sercu Jezusa i właśnie kończę planszę związaną z Rokiem Kapłańskim" - mówi Wiesława Piontek. "Nad tą ostatnią długo się zastanawiałam, ale teraz już wiem - będzie na niej ks. Jan Maria Vianney i inni znani kapłani" - opowiada pomysłodawczyni.
Na razie wystawa czynna będzie tylko w niedziele w Muzeum Modlitewnika w Parznie. Są jednak plany na przyszłość. "Mam nadzieję, że na dłużej wystawa, poszerzona o kolejne plansze, pojawi się w kościele Matki Boskiej Jasnogórskiej w na Widzewie" - mówi Piontek.
Obrazki prymicyjne, które wchodzą w skład wystawy, w zdecydowanej większości pochodzą z modlitewników przysyłanych do Muzeum Modlitewnika. "Nie wszystkie oczywiście z nich wyjmowałam, niektóre były ściśle związane z historią modlitewnika. Ale z częścią z nich przychodziły związane gumką całe paczuszki takich obrazków" - opowiada autorka wystawy. "Przez ostatnich kilkanaście miesięcy zajmowałam się opracowywaniem ekspozycji modlitewników, teraz przyszedł czas na obrazki" - wyjaśnia.
Pani Piontek liczy, że wystawa obrazków wzbogaci się też o kolejne egzemplarze. "Nie wyrzucajmy tych obrazków, zbierajmy je. Są przecież elementem naszej kultury" - apeluje. Osoby, które dysponują obrazkami, a chciałyby je przekazać do zbiorów, mogą je przesyłać na adres: Wiesława Piontek, Zofiówka 4, 95-083 Lutomiersk.

Inicjatywa utworzenia Muzeum Modlitewnika Polskiego w Parznie zrodziła się kilka lat temu. "Byłam w pokoiku zajmowanym kiedyś przez Wandę Malczewską i zobaczyłam, że nie ma w nim ani jednego modlitewnika. A przecież Wanda na obrazach przedstawiana jest zawsze z książeczką do nabożeństwa" - wspomina Piontek. "Wpadłyśmy na pomysł utworzenia tam muzeum. Bp Lepa, któremu prawie dwa lata temu o tym powiedziałyśmy, stwierdził, że kiedy zbierzemy 200 modlitewników, będzie można o sprawie porozmawiać. Miałyśmy wtedy 7 sztuk, a po dwóch miesiącach było ich już 200" - opowiada inicjatorka muzeum. W maju 2008 r. placówkę poświęcił abp Władysław Ziółek. Ekspozycja liczyła wtedy ponad tysiąc egzemplarzy. Obecnie znajdują się w niej ponad 2 tysiące sztuk.

Udostępnij