Autor:
Wyświetleń: 997
Benedykt XVI przypomina znaczenie misji świętych Cyryla i Metodego
Udostępnij

W swej katechezie Benedykt XVI zaznaczył, że żyjący w IX wieku święci Cyryl i Metody są klasycznym przykładem tego, co dziś określa się jako inkulturację: każdy naród powinien zakorzenić we własnej kulturze orędzie objawione i wyrazić w niej, we właściwym sobie języku prawdę zbawczą. Papież przypomniał, że Apostołom Słowian zawdzięczamy powstanie głagolicy określonej później jako cyrylica. Wydarzenie to miało kluczowe znacznie dla rozwoju cywilizacji słowiańskiej. Cyryl i Metody byli przekonani, że poszczególne narody nie mogą twierdzić, że otrzymały w pełni Objawienie, dopóki nie usłyszą go we własnym języku i przeczytają we własnym alfabecie. Wymaga to bardzo trudnej pracy „tłumaczenia”, wyodrębnienia właściwych terminów dla wiernego zaproponowania objawionego Słowa. Dwaj święci bracia pozostawili niezwykle istotne świadectwo takiego właśnie zaangażowania, na które Kościół spogląda także dziś, by czerpać z niego inspirację i ukierunkowanie. Ze względu na tę historyczną rolę Jan Paweł II ogłosił świętych Cyryla i Metodego wraz ze św. Benedyktem współpatronami Europy – przypomniał papież.

Ojciec Święty zaznaczył, że papież Hadrian II doskonale rozumiał doniosłość misji świętych Cyryla i Metodego. „Od połowy pierwszego tysiąclecia Słowianie zaczęli osiedlać się na rozległych terenach między dwoma częściami Cesarstwa Rzymskiego: wschodnią a zachodnią, między którymi istniało już napięcie. Papież miał intuicję, że narody słowiańskie mogą odgrywać rolę pomostu, wpływając w ten sposób na zachowanie jedności między chrześcijanami dwóch części cesarstwa: zachodnią i wschodnią” – przypomniał Benedykt XVI.

Na zakończenie audiencji Benedykt XVI pozdrowił delegację Kościoła katolickiego obrządku syryjskiego. Na jej czele stoi nowy syryjski patriarcha Antiochii, Ignace Youssef III Younan, któremu towarzyszyli patriarchowie emeryci, biskupi oraz wierni zarówno z Bliskiego Wschodu jak i innych części świata. Papież pozdrowił wiernych wszystkich katolickich Kościołów wschodnich, zachęcając ich do kontynuowania misji eklezjalnej, pomimo wielu trudności, by wszędzie budować jedność i pokój.

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z watykańskiego Sekretariatu Stanu:

Święci Cyryl i Metody, o których mowa w dzisiejszej katechezie, to ewangelizatorzy Słowian. Cyryl urodził się w Salonikach około 827 roku. Od dzieciństwa uczył się języków słowiańskich. Po ukończeniu studiów uniwersyteckich w Konstantynopolu przyjął święcenia kapłańskie. Wyróżniał się bystrością umysłu, dużą kulturą i wiedzą, dlatego też nadano mu przydomek „filozofa”. Jego starszy brat Michał urodził się w roku 815. Porzuciwszy karierę administracyjną w Macedonii, około 850 roku rozpoczął życie monastyczne na Górze Olimp w Bitynii, przyjmując zakonne imię Metody. Wkrótce dołączył do niego także Cyryl. Cesarz Michał II na prośbę księcia Moraw wysłał obydwu braci z misją głoszenia Ewangelii w tym regionie. Zakończyła się ona ogromnym sukcesem i aprobatą ze strony papieża. Jej specyfiką był prekursorski styl dostosowania orędzia Kościoła do miejscowej kultury, mentalności i języka Słowian: dokładnie to, co dzisiaj nazywamy inkulturacją. To oni zainicjowali przekład Biblii, tekstów liturgicznych i rozporządzeń kościelnych, zapisanych pismem słowiańskim, tak zwaną głagolicą, z czasem językiem udoskonalonym, nazywanym na cześć twórcy cyrylicą. Papież Pius XI nazwał obydwu braci synami wschodu i Bizancjum. Mówił o nich: z pochodzenia Grecy, z misji Rzymianie, z owoców apostolskich Słowianie. Sługa Boży Jan Paweł II ustanowił ich, razem ze św. Benedyktem, patronami Europy. Niech święci Cyryl i Metody będą także dla nas wzorem otwartości na bogactwo kultur narodów, ich dziedzictwo i różnorodność tradycji.

Zwracając się do Polaków Benedykt XVI powiedział:

„Moją myśl i słowo pozdrowienia kieruję do pielgrzymów polskich. W piątek, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, rozpoczniemy Rok Kapłański. Jego mottem będzie: „Wierność Chrystusa, wierność kapłana”. Niech serce Jezusa, dobroci i miłości pełne, umocni kapłanów w świętości i wierności Bogu. Polecając wszystkich kapłanów waszej modlitwie, z serca wam błogosławię”.

W dzisiejszej audiencji ogólnej uczestniczyła pielgrzymka diecezji świdnickiej z biskupami: Ignacym Decem i Adamem Bałabuchem, w związku z pięcioleciem istnienia tej struktury kościelnej. Liczni też byli polscy neoprezbiterzy.

Udostępnij