Autor:
Kraków: z Wawelu wyruszyła procesja ku czci św. Stanisława BM

Procesja z licznym udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski wyruszyła z Wawelu przy uroczystym biciu dzwonu Zygmunta. W tradycyjnej procesji z Wawelu na Skałkę uczestniczą przedstawiciele wszystkich stanów, stowarzyszeń, bractw i instytucji krakowskich.

Za relikwiami św. Stanisława idą kardynałowie, biskupi, kapituły, Kawalerowie Maltańscy, rycerze i damy Grobu Pańskiego, członkowie Zakonu Szpitalnego św. Łazarza oraz profesorowie, rektorzy wyższych uczelni, bractwa.

W procesji uczestniczą także radni Krakowa, politycy, przedstawiciele gmin Małopolski i dziesiątki tysięcy wiernych w tradycyjnych strojach ludowych. W barwnych kontuszach występują członkowie Bractwa Kurkowego. Obecni są harcerze, policja, straż pożarna i wojsko.

W wielotysięcznym tłumie czcicieli św. Stanisława jest reprezentowany Senat Papieskiej Akademii Teologicznej w togach, prezydenci, wójtowie i burmistrzowie Małopolski z insygniami swojej władzy: berłami i łańcuchami oraz władze wojewódzkie, miejskie i samorządowe. W procesji niesione są relikwie świętych i błogosławionych archidiecezji krakowskiej, m. in. św. Stanisława, św. Brata Alberta, św. Faustyny, św. Jacka.

Po procesji zostanie odprawiona na Skałce uroczysta Msza św., której w tym roku będzie przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Kazanie wygłosi ks. bp Tadeusz Rakoczy, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej. „Uczestnicząc w procesji skałecznej, zjednoczmy się we wspólnej modlitwie, prosząc o wszelką pomyślność dla naszej Ojczyzny i Kościoła, przyzywając orędownictwa św. Stanisława BM” - zaapelował.