Autor:
Wyświetleń: 603
Jasna Góra: 12. Pielgrzymka Represjonowanych Stanu Wojennego
Udostępnij

Według Anny Rakocz, przewodniczącej Stowarzyszenia wiedza o najnowszej historii Polski jest coraz chętniej pogłębiana przez Polaków. „Cieszy to, że obecnie coraz więcej szkół zaprasza nas na spotkania z młodzieżą. Oni chętnie słuchają, gdyż mają dzięki temu możliwość poznania historii od zupełnie innej strony” - powiedziała KAI.

W spotkaniu osób represjonowanych uczestniczył także prezydent Częstochowy, Tadeusz Wrona, który odniósł się m. in. do zamieszania wokół obchodów rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. „To jest bardzo złe, że sprawy polityczne odsyłają na dalszy plan ten niezwykły wysiłek i wielki wkład w zmianę systemu politycznego w Europie. Powinniśmy chlubić się tym, że doprowadziła do tych zmian i powinniśmy mówić w tej sprawie jednym głosem”.

Stan wojenny wprowadzony został uchwałą Rady Państwa podjętą na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego 13 grudnia 1981r. Zniesiono go 22 lipca 1983r. W ciągu 8 miesięcy zostało internowanych ok. 10 tys. osób. Byli to głównie przywódcy NSZZ "Solidarność", doradcy związku i związani z nim intelektualiści oraz działacze opozycji.

Kolejne tysiące ludzi było represjonowanych i wyrzuconych z pracy za udział w protestach, a także popieranie podziemnej działalności NSZZ "Solidarność", czy też za samą przynależność do związku.

Obecnie w Polsce działa 11 Stowarzyszeń Osób Represjonowanych w Stanie w Wojennym. Najliczniejsze ośrodki znajdują się w Częstochowie, Katowicach, Wrocławiu, Radomiu i Siedlcach. Wszystkie podlegają Ogólnopolskiej Federacji, która powstała po obradach Okrągłego Stołu.

Udostępnij