Autor:
Wyświetleń: 574
Beskidy: V Pielgrzymka Przewodników Górskich na Groniu Jana Pawła II
Udostępnij

W uroczystej pielgrzymce wzięli udział przewodnicy ze Śląska i Małopolski oraz innych zakątków Polski. Po nabożeństwie uczestnicy liturgii ofiarowali wolne datki na tablicę upamiętniającą postać zmarłego 1 marca br. ks. prałata Jerzego Pawlika, byłego delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. emigrantów polskich, zapalonego turysty, przewodnika PTTK, członka Koła Przewodników w Bytomiu, częstego gościa na Groniu Jana Pawła II. Tablica ma powstać w jednym z warszawskim kościołów.

Groń Jana Pawła II w Beskidzie Małym to jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię polskiego papieża. Wzniesienie liczy 890 metrów n.p.m. Znajduje się tu kaplica wzniesiona w 1995 r. z inicjatywy działacza PTTK Stefana Jakubowskiego z Andrychowa, oraz stalowy krzyż z 1991 r., poświęcony „ludziom gór”.

W kaplicy stoi fotel, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 r., a także podarowane przez niego różańce. Nieopodal znajduje się Droga Krzyżowa z rzeźbionymi stacjami, kilka mniejszych kapliczek, dzwonnica i pomnik Jana Pawła II. W kaplicy cyklicznie odprawiane są Msze św.

Poprzednia nazwa Gronia Jana Pawła II to Jaworzyna. Zmiany nazwy góry na obecną dokonano rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w styczniu 2004 r. Papież w latach swego dzieciństwa i młodości wielokrotnie przychodził na ten szczyt, bywał tu również jako biskup. Ostatni raz wszedł na Leskowiec i Jaworzynę jako kardynał w 1970 r., po Mszy św. odprawionej w Kalwarii Zebrzydowskiej z okazji 25-lecia kapłaństwa.

Górskie sanktuarium w Beskidzie Małym ma symboliczne wymiary: 13 m na 5 m, nawiązujące do daty zamachu na życie papieża 13 maja 1981 r. We wrześniu 1995 r. kaplicę poświęcił biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy.

Udostępnij