Autor:
Wyświetleń: 665
Ponad milion podpisów za przywróceniem dnia wolnego w święto Trzech Króli
Udostępnij

Podczas konferencji prasowej w siedzibie Komitetu na ścianie pojawiły się trzy kartony, na których Jerzy Kropiwnicki granatowym sprayem napisał liczbę: "1.036.000". Tyle podpisów dotarło do Komitetu do chwili ogłoszenia ich liczby. "To magiczna liczba. I na razie mamy milion i 36 tysięcy podpisów, ale mam jeszcze 3 awizo na odebranie kolejnych paczek z podpisami" - podkreślał Jerzy Kropiwnicki podczas konferencji prasowej. Nie chciał odpowiedzieć, czy jego zdaniem milion podpisów wystarczy na przekonanie Sejmu do przyjęcia uchwały. "Mam nadzieję, że wystarczy" - mówił.
W momencie, gdy Komitet ogłaszał tę informację, zweryfikowanych podpisów było 930 tysięcy. Ale w tym samym czasie kilkanaście osób w pomieszczeniach użyczonych przez Łódzkie Porozumienie Obywatelskie weryfikowało kolejne. "Jest ich bardzo dużo, wiele paczek dotarło w ostatniej chwili. Będziemy pracować dopóki starczy nam sił, pewnie nawet po północy" - mówili wolontariusze w siedzibie Komitetu. Liczący głosy musieli się zająć m.in. paczką z około 20 tysiącami podpisów, które zostały zebrane w diecezji włocławskiej. Na razie nie wiadomo oficjalnie, z których diecezji przyszło najwięcej głosów poparcia. "Takimi danymi będziemy dysponować najwcześniej jutro" - zapewnili liczący podpisy.
Członkowie Komitetu i pełnomocnicy wojewódzcy spotkają się 17 kwietnia w samo południe na placu Zamkowym w Warszawie. Wspólnie przejdą do budynku Sejmu, gdzie wręczą zebrane podpisy marszałkowi Bronisławowi Komorowskiemu. Te, których Komitet nie zdąży zweryfikować, będą sprawdzane i do poniedziałku dostarczone do kancelarii Sejmu.
To już druga próba ustawowego przywrócenia dnia wolnego w święto Trzech Króli. Poprzednia, również podjęta przez społeczny komitet, upadła w Sejmie. Wtedy udało się złożyć u marszałka ponad 500 tysięcy podpisów. Projekt został odrzucony 17 października 2008 r. już w pierwszym czytaniu. Jerzy Kropiwnicki, przewodniczący Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, zapowiedział wtedy, że złoży wniosek ponownie, tym razem z milionem podpisów.
Akcja zbierania podpisów trwała trzy miesiące. Włączyło się w nią wiele środowisk, m.in. NSZZ "Solidarność", Chrześcijański Ruch Samorządowy, Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Liga Krajowa, Wspólnota Samorządowa, Stowarzyszenie Polskich Chrześcijańskich Demokratów i Łódzkie Porozumienie Obywatelskie.
Święto Trzech Króli było w Polsce wolne od pracy aż do 1960 r., kiedy to zniosły je ówczesne komunistyczne władze. 6 stycznia nadal jest świętem w kilku krajach Unii Europejskiej, m.in. Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, Szwecji i i Finlandii.

Udostępnij