Autor:
Jasna Góra: prawie 11 tysięcy wiernych z archidiecezji łódzkiej zaprosiło Matkę Boską Jasnogórską

Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą świętą na Szczycie Jasnej Góry. Odprawił ją abp Władysław Ziółek wraz z bp Adamem Lepą i bp Ireneuszem Pękalskim. Pielgrzymów powitał pochodzący z terenu archidiecezji łódzkiej przeor Jasnej Góry, o. Roman Majewski. "Miesiące pozostające do nawiedzenia pasterze nazwali czasem oczekiwania. Mam nadzieję, że Matka Boża otacza was swoim płaszczem opieki, a jej nawiedzenie stanie się naprawdę wyjątkowym wydarzeniem dla Kościoła i dla każdego z nas. I przekroczy wszelkie oczekiwania" - mówił do niemal 11 tysięcy wiernych zgromadzonych pod Szczytem i na Wałach Jasnej Góry.
Homilię także wygłosił o. Majewski. Przypomniał w niej, że obecna peregrynacja będzie pierwszą w wolnej Polsce. Poprzednia odbywała się jeszcze w czasach PRL, a ówczesne władze próbowały do niej nie dopuścić, a gdy trwała - zminimalizować jej znaczenie. "Ale te działania skompromitowały władze. Dzisiaj tych towarzyszy już nie ma, ale czy to znaczy, że peregrynacja odbędzie się bez przeszkód?" - zastanawiał się. "Czy szatan nie będzie kusił i zakładał pułapek. Czy nie będzie wśród nas tych, którzy zlekceważą te nawiedziny Matki i Królowej? Czy szatan nie będzie mieszał i wściekał się, kiedy z jego niewoli wyrwie się wreszcie tyle dusz, tylu młodych odzyska radość i sens życia? Tyle rodzin i tylu ludzi się pojedna? Tylu polityków porzuci gorszące waśnie? Tylu z nas powie jej cicho - Matko, dziękuję" - zastanawiał się paulin. "Bracia i siostry - zróbmy wszystko, żeby się wściekał!".
Po Eucharystii wierni wzięli udział w drodze krzyżowej na Wałach, po czym modlili się indywidualnie. Na zakończenie pielgrzymki, w kaplicy Cudownego Obrazu, odbyło się nabożeństwo różańcowe, w trakcie którego abp Ziółek zaprosił, w imieniu całej archidiecezji, Matkę Bożą na szlak nawiedzenia. "Zawsze z Twoim Synem - tak brzmi hasło naszej peregrynacji. Będziemy się radować Twoją obecnością w znaku obrazu jasnogórskiego. Obecnością, która broni przed złem, utwierdza w dobrym i prowadzi do Chrystusa" - mówił metropolita łódzki w trakcie uroczystego aktu.
Peregrynacja rozpocznie się 12 września 2009 r. i potrwa z krótką przerwą do 11 września 2010 r. Matka Boża Jasnogórska nawiedzi w tym czasie wszystkie parafie, klasztory i kościoły rektoralne oraz część kaplic. Archidiecezja łódzka przygotowuje się do nawiedzenia poprzez trwającą właśnie nowennę do Matki Bożej Jasnogórskiej oraz rekolekcje maryjne.
Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej odwiedzał Kościół łódzki już trzykrotnie. Po raz pierwszy w 1974 r., kiedy peregrynował po wszystkich parafiach, w 1982 r. - gdy odwiedzał wszystkie polskie katedry, w tym łódzką, oraz w 1983 r. - gdy na terenie diecezji łódzkiej obecny był przez tydzień.