Autor:
Caritas Polska przekazała już 50 tys. zł na pomoc poszkodowanym w Kamieniu Pomorskim

Ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz Caritas Polska poinformował KAI, że pomoc dla ofiar i poszkodowanych w pożarze do jakiego doszło w nocy z 12 na 13 kwietnia w Kamieniu Pomorskim koordynować będzie na miejscu Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. W tym celu Caritas Polska przesłała dziś Caritas archidiecezjalnej pierwszą transzę pomocy finansowej w wysokości 50 tys. zł.

W porozumieniu z tamtejsza dyrekcją ustalono, iż najpotrzebniejszą formą pomocy będzie dostarczenie sprzętu RTV i AGD, jak lodówki, pralki, żelazka czy kuchenki elektryczne. „Przekażemy także środki czystości” - zapowiedział ks. Sobolewski. Trwają również rozmowy z firmami produkującymi meble, aby można było przekazać najpotrzebniejsze wyposażenie mieszkań poszkodowanym.

Caritas nie prowadzi natomiast zbiórki odzieży. Jak poinformował ks. Sobolewski taka zbiórka odbyła się już w Kamieniu Pomorskim. Ogromną ofiarnością wykazali się właściciele sklepów i hurtowni, którzy przekazali potrzebującym odzież i obuwie.

Planowana jest równie pomoc długoterminowa, dlatego Caritas zwraca się z prośbą o wsparcie poszkodowanych rodzin. Wysyłać można SMS o treści „Pomagam - Kamien Pomorski” pod numer 72 902. Koszt sms-a to 2,44 zł z VAT. Od wczoraj wszystkie pozyskane w ten sposób środki będą przekazywane na pomoc pogorzelcom. Pieniądze przesyłać można także na konto Caritas z dopiskiem Pomagam - Kamień Pomorski.

CARITAS POLSKA
ul. Skwer Kard. Wyszyńskiego 9,
Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

W wyniku pożaru poszkodowane zostały 33 rodziny. Zostały one tymczasowo zakwaterowane w Hotelu Żeglarskim. To do nich, a w szczególności do dzieci, skierowana będzie pomoc długofalowa.

Do pożaru hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim doszło w nocy z 12 na 13 kwietnia. Poszkodowane zostały 54 osoby, a śmierć poniosły 22. Od północy trwa w Polsce trzydniowa żałoba narodowa.