Autor:
Bydgoszcz: młodzi wyruszyli pieszo do grobu świętego Wojciecha

Pomysłodawcą rekolekcji w drodze jest ks. Michał Damazyn z bydgoskiej parafii Matki Boskiej Częstochowskiej. Tegorocznym hasłem są słowa z Listu św. Pawła do Filipian „Dla mnie żyć to Chrystus”. – Widzimy w pielgrzymowaniu głęboki sens duchowy. Przy grobie świętego Wojciecha spotykamy każdego roku ludzi podobnych do nas. Mamy więc niezwykłe doświadczenie młodego Kościoła. Pokazujemy, że to właśnie Kościół daje młodzieży nadzieję i jest bardzo atrakcyjny – powiedział kapłan.

Pielgrzymom towarzyszą dwie niezwykłe relikwie. Pierwsze z nich należą do błogosławionej Marii Karłowskiej, a drugie do błogosławionego Michała Sopoćki. Z pątnikami „wędruje” stuła tego niedawno beatyfikowanego kapłana – spowiednika św. siostry Faustyny. Należy ona do Instytutu Miłosierdzia Bożego założonego przez samego Sopoćkę. – To nasze wyjątkowe rekolekcje. Są z nami młodzi, którzy idą pierwszy raz. Część chce sprawdzić, jak to jest na takiej pielgrzymce. To również kwestia poznania i poszukiwania pewnego sensu życia z Bogiem – dodał ks. Krzysztof Buda z parafii Świętej Trójcy w Bydgoszczy.

Wśród młodych pątników znaleźli się Małgorzata Tusińska, absolwentka Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy oraz Maciej Matecki, uczeń Technikum Gastronomicznego w grodzie nad Brdą. – W czasie drogi pragniemy Panu Bogu powierzyć swoje intencje. Mamy nadzieję, że zajdzie w nas pewna przemiana – powiedzieli.

Pielgrzymów pożegnano w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej. Był tam komendant wojewódzki policji w Bydgoszczy inspektor Krzysztof Gajewski, który otrzymał od pątników specjalną koszulkę. – Pielgrzymi nie są utrapieniem dla policji. Kościół organizuje pielgrzymki i naszym zadaniem jest je zabezpieczyć. Pątnicy są ludźmi bardziej zdyscyplinowanymi. Pierwszy raz otrzymałem w kościele taką koszulkę. To powód do dumy i zadowolenia, bo jako policja nieczęsto spotykamy się z wyrazami sympatii czy wdzięczności – powiedział.

Pątnicy po przebyciu pierwszego etapu nocowali w Łabiszynie. Dzisiaj w Rogowie, z którego w sobotę rano wyruszą do Gniezna. Mszy św. w gnieźnieńskiej katedrze o godz. 14 będzie przewodniczyć bp Wojciech Polak.