Autor:
26 kwietnia - III Ogólnopolski Dzień Modlitw za Kierowców

Uczestnikami konferencji będą: ks. Marian Midura - krajowy duszpasterz kierowców, ks. Jerzy Kraśnicki - dyrektor MIVA Polska, organizacji gromadzącej fundusze na pojazdy dla polskich misjonarzy, nadkom. Rafał Kozłowski - dyrektor Biura Ruchu Drogowego KGP, Krzysztof Hołowczyc - europoseł i były rajdowiec oraz Jacek Zalewski - dyrektor ds. bezpieczeństwa MSWiA i Andrzej Szóstek - dyrektor WORD Olsztyn.

Opowiedzą oni m.in. o sytuacji na drogach i działaniach policji, innowacyjnych rozwiązaniach dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także o programie "Razem bezpieczniej" i Powiatowych Centrach Edukacji Komunikacyjnej, które - jako nowość w skali kraju - powstają w województwie warmińsko-mazurskim.

III Dzień Modlitw za Kierowców jest promowany m.in. przez plakat z hasłem "Otoczmy troską życie na naszych drogach" i informacją: "Szybkość zabija wszystkich użytkowników dróg: kierowców, pieszych i rowerzystów. Zmniejszenie przeciętnej prędkości o 5 proc. redukuje liczbę wypadków o 30 proc." - brzmi treść plakatu opracowanego przez duszpasterstwo kierowców.

Ks. Marian Midura przypomina, że w ciągu ostatnich 15 lat w Polsce zdarzyło się ponad 820 tys. wypadków drogowych, w których zginęło blisko 100 tys. osób, a ponad milion zostało rannych. - Nadmierna prędkość jest u nas głównym problemem bezpieczeństwa ruchu drogowego - podkreśla ks. Midura.

Pod adresem www.duszpasterstwokierowcow.pl zaczęła działać nowa strona duszpasterstwa kierowców. Znajdują się na niej m.in. materiały promujące bezpieczeństwo na drodze dla pieszych i zmotoryzowanych oraz informacje o III Ogólnopolskim Dniu Modlitw za Kierowców.

Od 18 kwietnia przy kaplicy bł. Karoliny Kózkówny w Wał Rudzie w pobliżu Tarnowa psychologowie Barbara Drążkiewicz z Bochni i Wanda Badura z Krakowa udzielają porad i prowadzą terapię dla osób będących w traumie po śmierci bliskiej osoby spowodowanej wypadkiem drogowym. Porady te będą prowadzone 18 dnia każdego miesiąca od godz. 14.00.

Przy współpracy z Instytutem Transportu Samochodowego w Warszawie oraz Stowarzyszeniem Alter Ego i innym organizacjami powstaje także stowarzyszenie, które będzie się zajmować pozyskiwaniem środków na budowę i działalność pierwszego w Polsce ośrodka terapeutycznego wyspecjalizowanego w prowadzeniu terapii po traumie powstałej po stracie bliskiej osoby.

Wkrótce na terenie sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie ruszy ponadto budowa pomnika upamiętniającego ofiary wypadków drogowych, autorstwa Jacka Kucaby. Pomnik zostanie odsłonięty prawdopodobnie w Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, który przypada w trzecią niedzielę listopada.

Początek konferencji prasowej zapowiadającej III Ogólnopolski Dzień Modlitw za Kierowców o godz. 11.00 w siedzibie sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.