Autor:
Wyświetleń: 854
Strusie pisanki na rzecz niepełnosprawnych
Udostępnij

Licytację organizuje już po raz ósmy Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej. Ks. Piotr Kosmala, opiekun stowarzyszenia, nie chce wskazać najładniejszej pisanki. "Podobają mi się wszystkie. Zresztą podczas licytacji często zdarza się, że najwyższe ceny osiągają niekoniecznie prace wykonane przez artystów o znanych nazwiskach" - mówi KAI. Oporów przed wskazaniem ulubionej pisanki nie ma natomiast prezes stowarzyszenia, Ewa Sieńko. "Najbardziej oryginalna jest w tym roku chyba kareta - pięknie ozdobiona i doskonale nadająca się do ładnego wnętrza. To mój faworyt" - zdradza.

Z roku na rok na licytację przekazywanych jest coraz więcej pisanek. Rok temu było ich 50, teraz - prawie 60. Część artystów bierze udział w akcji od samego początku. "Na pewno do tej grupy należy pani Danuta Muszyńska, która uczestniczyła w każdej edycji. W tym roku, mimo kłopotów zdrowotnych, też namalowała dla nas Cyganeczkę" - mówi ks. Kosmala. Poza Muszyńską swoje prace po raz kolejny przekazali Magdalena Abakanowicz, Stasys, Andrzej Mleczko i Henryk Sawka. Wśród autorów, także tradycyjnie, są profesorowie i studenci łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

Dużym zainteresowaniem na pewno będzie się cieszyć pisanka wykonana przez Grzegorza Rosińskiego. "Znajduje się na niej oczywiście Thorgal i cała jego rodzina. Już wiemy jak pisanka wygląda, ale jeszcze na nią czekamy, bo okazuje się, że przesyłka ze Szwajcarii, idzie dłużej niż przewidywaliśmy" - mówi ks. Kosmala.

Dochód z licytacji będzie przeznaczony na wakacyjny wypoczynek niepełnosprawnych dzieci oraz zabiegi rehabilitacyjne i leczenie osób niepełnosprawnych.

Wernisaż wystawy pisanek i obrazów odbędzie się 23 marca o godz. 18.00 w centralnym miejscu galerii handlowej Manufaktura (ul. Karskiego 5) w Łodzi. Ekspozycja czynna będzie do 6 kwietnia. Aukcja odbędzie się 7 kwietnia o godz. 18.00 w restauracji "Malinowa" w łódzkim Grand Hotelu (ul. Piotrkowska 72). Część pisanek licytowanych będzie także w internecie - więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.pisanki.art.pl.

Honorowy patronat nad akcją obejmuje metropolita łódzki, abp Władysław Ziółek oraz wojewoda łódzki, Jolanta Chełmińska. Patronem medialnym akcji jest m.in. Radio Vox FM Łódź.

Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej działa od grudnia 2002 r. Od 2004 r. ma status organizacji pożytku publicznego. Organizowana przez nie akcja "Malowane nadzieją" jest jedną z bardziej znanych tego typu inicjatyw na terenie archidiecezji łódzkiej. Od roku 2005 stowarzyszenie prowadzi ośrodek-świetlicę "Arka", gdzie systematycznie spotykają się i rozwijają swoje umiejętności niepełnosprawni. W ośrodku istnieje m.in. grupa muzyczna, turystyczna i papieska.

Udostępnij