Autor:
Wyświetleń: 2081
Benedykt XVI zachęca młodych do krzewienia nadziei – orędzie na dzień młodzieży

Ojciec Święty zaznacza, że nadzieja nie jest jedynie jakiś ideałem, czy uczuciem, ale to żywa osoba: Jezus Chrystus, Syn Boży. Przypomina, że w sposób szczególny młodość wiąże się z nadzieją, planowaniem całego życia i podejmowaniem określających je wyborów. Temu okresowi życia towarzyszą pytania o sens ludzkiej egzystencji, cierpienia czy poszukiwanie drogi wiodącej ku szczęściu.

Papież zachęca młodych do poszukiwania wielkiej nadziei, którą może być jedynie Bóg, bowiem konsekwencją zapomnienia o Bogu jest ludzka samotność i przemoc, brak satysfakcji, zatracenie ufności często prowadzące do rozpaczy. Zaznacza, że szereg patologii życia społecznego i przestępczość nieletnich wiąże się z kryzysem nadziei. W tym kontekście Benedykt XVI zachęca młodzież do odkrycia autentycznego oblicza Boga, który jest Miłością. Doskonałym przewodnikiem w tych poszukiwaniach jest św. Paweł - wiarygodny świadek nadziei.

Ojciec Święty przypomina, że dla Apostoła Narodów ową nadzieją jest żywa osoba Jezusa Chrystusa i Jego obietnica Królestwa Bożego. Spotkanie z nim możliwe jest już wówczas, gdy w naszym sercu pojawia się pragnienie Boga, zaś wytrwała modlitwa otwiera serce, aby Go przyjąć. „Uczyńcie w waszych sercach miejsce na modlitwę” – zachęca papież młodzież całego świata. Jednocześnie wskazuje na różne możliwości budowania więzi z Bogiem: w grupach, ruchach kościelnych, spotkania modlitewne, służące rozwojowi wiary. Szczególnie ważną drogą są sakramenty, a zwłaszcza Eucharystia, stanowiąca szczyt życia Kościoła.

Benedykt XVI zachęca też młodych do działań zgodnych z chrześcijańską nadzieją. Jest to przede wszystkim przepowiadanie i świadczenie o Chrystusie Zmartwychwstałym. „Jeśli Jezus stał się waszą nadzieją, powiedzcie o tym także innym poprzez swą radość i zaangażowanie duchowe, apostolskie i społeczne” – pisze Ojciec Święty. Jednocześnie zachęca młodych do dokonywania wyborów ukazujących ich wiarę. „Ukazujcie, że zrozumieliście zagrożenia idolatrii pieniądza, dóbr materialnych, kariery i sukcesu; nie pozwólcie, aby was wciągały owe fałszywe chimery. Nie ulegajcie logice interesu egoistycznego, lecz kultywujcie miłość bliźniego i usiłujcie dać siebie, wasze talenty oraz zdolności zawodowe na służbę dobra wspólnego i prawdy, zawsze gotowi „do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest” (1P 3,15). Autentyczny chrześcijanin nigdy nie jest smutny, nawet jeśli musi stawić czoła próbom różnego rodzaju, gdyż obecność Jezusa jest tajemnicą jego radości i pokoju”- napisał Benedykt XVI.

Ojciec Święty wskazuje, że wzorem na drodze ku nadziei obok św. Pawła jest także Matka Boża, Matka Nadziei, uosabiająca nadzieję Izraela. "Ta, która dała światu Zbawiciela, wytrwała w nadziei u stóp Krzyża jest dla nas wzorem i umocnieniem. Maryja wstawia się za nami i prowadzi w ciemnościach naszych trudności do promiennej jutrzenki spotkania ze Zmartwychwstałym” – czytamy w papieskim przesłaniu na XXIV Światowy Dzień Młodzieży.