Autor:
Wyświetleń: 760
Aktor recytował będzie List św. Pawła do Galatów w poznańskiej katedrze
Udostępnij

Będzie to kolejna specjalna edycja „Verba Sacra – Modlitwy Katedr Polskich” w związku z obchodami 2000. rocznicy narodzin św. Pawła. 29 czerwca 2008 roku, z okazji rozpoczęcia Roku Pawłowego, w poznańskiej katedrze recytowano jego List do Rzymian.

Adresatami powstałego około 53 roku Listu do Galatów byli mieszkańcy Galacji – rzymskiej prowincji w Azji Mniejszej, gdzie Paweł prowadził misję ewangelizacyjną. Apostoł przeciwstawił się w nim m.in. poglądowi głoszącemu konieczność wypełniania prawa żydowskiego, a zwłaszcza obrzezania, przez nawracanych na chrześcijaństwo pogan.

„Nie istnieje odtąd Żyd ani Grek, nie istnieje niewolnik ani wolny, nie istnieje mężczyzna i kobieta – wy wszyscy bowiem stanowicie jedność w Jezusie Chrystusie. A jeżeli należycie do Chrystusa, to jesteście potomstwem Abrahama i – zgodnie z daną obietnicą – spadkobiercami” – napisał Apostoł.

Św. Paweł urodził się około 8 roku po Chrystusie w żydowskiej rodzinie w Tarsie na terenie dzisiejszej Turcji. W wieku kilkunastu lat udał się do Jerozolimy, gdzie odbył gruntowne studia judaistyczne. Początkowo należał do gorliwych prześladowców pierwszych chrześcijan. Około 36 roku pod Damaszkiem przeżył głębokie nawrócenie i stał się zagorzałym wyznawcą Chrystusa.

Po nawróceniu odbył trzy podróże misyjne, docierając na Cypr, do Azji Mniejszej i Grecji – gdzie zakładał gminy chrześcijańskie i głosił naukę Chrystusa, wprowadzając w czyn propagowaną przez siebie ideę rozszerzenia misji ewangelizacyjnej na pogan. Za swoją działalność został aresztowany przez władze rzymskie i skazany na śmierć. Zginął przez ścięcie mieczem około 67 roku w Rzymie.

Kościół poznański jest szczególnie związany z postacią św. Pawła, który obok św. Piotra jest współpatronem bazyliki archikatedralnej w Poznaniu. Obaj Apostołowie są także patronami miasta, a ich wizerunki widnieją obok siebie w poznańskim herbie.

Udostępnij